Spięcie BiznesAlert.pl: LNG dla Ukrainy, atom i 5G podczas wizyty Amerykanów

30 sierpnia 2019, 16:00 Alert
SPIĘCIE (1)

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Polski przyjeżdża amerykańska delegacja – na jej czele miał stać Donald Trump, zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Przy okazji spotkania w Warszawie ma dojść do rozmów na tematy energetyczne. Co konkretnie? Opowiada dziennikarz BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki.

Stany Zjednoczone, Polska i Ukraina będą rozmawiać o przyszłym handlu gazem – Ukraina chce się uniezależnić od dostaw z Rosji, dlatego zależy jej na amerykańskim surowcu, do tego konieczne będzie konieczne zwiększenie przepustowości gazociągów na granicy z Polską.

Ponadto odbyć się mają rozmowy o projekcie polskiej elektrowni jądrowej – oprócz Korei Południowej i Francji, to właśnie Amerykanie są faworytem, by zostać partnerem inwestycji w Polsce. Tematem spotkań ma być też rozwój sieci 5G – Stanom Zjednoczonym zależy na tym, by na tym polu Warszawa nie współpracowała z chińskim gigantem Huawei. Na horyzoncie pojawiła się konkurencyjna firma Ericsson ze Szwecji. Polacy będą też oczekiwać bardziej konkretnego stanowiska Waszyngtonu wobec Nord Stream 2.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: