? Spięcie BiznesAlert.pl: Zmiany na Ukrainie

5 kwietnia 2019, 10:45 Alert
SPIĘCIE (1)

W dzisiejszym Spięciu BiznesAlert.pl, podcaście podsumowującym najważniejsze tematy mijającego tygodnia na naszym portalu, Bartek Sawicki i Piotr Stępiński przyglądają się wyborom prezydenckim na Ukrainie. Pierwszą turę wygrał Wołodymyr Zemenski z 30-procentowym poparciem, w drugiej zmierzy się z urzędującym Petro Poroszenką. Czy wektory ukraińskiej polityki ulegną zmianie? Dlaczego komik, który dopiero wkracza do świata polityki jest faworytem tego wyścigu?

Parlament Europejski ogromną większością głosów przyjął tekst znowelizowanej dyrektywy gazowej, która miała usidlić Nord Stream 2. Jej ostateczny kształt jest wprawdzie daleki od tego, czego oczekiwały między innymi polskie władze, ale pozostają szanse, by opóźnić ten projekt, co będzie miało niemałe znaczenie dla Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Ukrainy, której zależy na utrzymaniu tranzytu gazu do zachodniej Europy przez jej terytorium.

Sprawa cen energii nie daje o sobie zapomnieć. Ustawa, która miała je zamrozić została przyjęta, ale pozostaje problem z rozporządzeniem. Zamieszanie uderza już w firmy, które mogą zażądać od rządu odszkodowań.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: