? Spięcie BiznesAlert.pl: Opóźnienie Nord Stream 2 jest niemalże pewne

12 kwietnia 2019, 15:00 Alert
SPIĘCIE (1)

 Opóźnienie oddania do użytku Nord Stream 2 staje się faktem. Przyznaje to Komisja Europejska, która mówi o „latach”możliwych opóżnień, rosyjska prasa, a także jeden z partnerów projektów OMV. Austriacy przyznali w tym tygodniu o „możliwym opóżnieniu” Nord Stream 2. Na ten i inne tematy w dzisiejszym Spięciu BiznesAlert.pl rozmawiali Wojciech Jakóbik i Bartek Sawicki.

W Berlinie odbyła się konferencja dotycząca transfromacji energetycznej i szybkiej ścieżście ku OZE. Podkreslono jednak podczas niej, że odchodząc od węgla Niemcy potrzebują więcej gazu do stabilizacji OZE, a także biogazu, który mógłby być krajowym paliwem wpuszczanym do sieci.

W Danii odbyła się wizyta studyjna dotycząca transfromacji energetycznej tego kraju, a także wizyta na jednej z kilkunastu farm wiatrowych na morzu w tym kraju. To własnie offshore ma stabilizować energetykę tego kraju w najbliższych lat.

A ponadto: W Danii na zbudowanie sektora potrzebowano ok. 10 lat, w Polsce podstawy tej branży już są dzięki reorientacji polskich portów i stoczni na tę gałęż przemysłu. Rozwój wieć może zająć krócej, potrzebny będzie partner technologiczny. Firmy z Danii są w orbicie zianteresowań polskich firm planujących rozwój sektora.

Zapraszamt do wysłuchania podcastu: