Spór o inicjatywę Francji i Niemiec na rzecz współpracy UE-Rosja z Nord Stream 2 w tle

24 czerwca 2021, 07:00 Alert
Emmanuel Macron i Angela Merkel. Źródło: WIkicommons
Emmanuel Macron i Angela Merkel. Źródło: WIkicommons

Nie wiadomo jak twarde stanowisko przedstawi Rada Unii Europejskiej w konkluzjach na temat Rosji. Zaskakująca inicjatywa francusko-niemiecka może się spotkać z krytyką innych państw, które przypominają o okupacji Krymu oraz innych zagrożeniach, jak sporny projekt Nord Stream 2. Rozmowy na jego temat trwają, podobnie jak budowa.

Francja i Niemcy proponują Rosji powrót do udziału prezydenta Władimira Putina w szczytach Unii Europejskiej. Nowa propozycja została przedstawiona przez dyplomacje tych krajów z pominięciem państw Europy Środkowo-Wschodniej, które według Financial Times nie zostały skonsultowane.

Kanclerz Angela Merkel oceniła, że należy utrzymać kanały komunikacyjne z Rosją przed spotkaniem jej ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz po rozmowie telefonicznej z Putinem. Szczyty UE-Rosja zostały zawieszone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosjan w 2014 roku. Okupacja tego terytorium ukraińskiego trwa, ale Niemcy i Francja uznały, że po rozmowach prezydenta USA Joe Bidena z Putinem jest grunt do wznowienia dialogu.

Berlin i Paryż mają zaproponować zapisy strategii Unii Europejskiej, które są łagodniejsze wobec Rosji po tym, jak pojawiły się sygnały o zdecydowanej postawie krajów unijnych w tej sprawie. Anonimowi rozmówcy Financial Times z innych krajów unijnych informują o zaskoczeniu nagłą propozycją, która może utrudnić rozmowy na szczycie Unii Europejskiej, który rusza w czwartek, 24 czerwca.

Rada Unii Europejskiej przygotowuje konkluzje w sprawie Rosji. Pierwsze szkice dostępne w sieci sugerują możliwość selektywnej współpracy w obszarach wspólnych interesów: klimat, środowisko, Arktyka, energetyka, zdrowie, kosmos, terroryzm, porozumienie nuklearne z Iranem, Syria i Libia. Pojawiają się jednak propozycje zaostrzenia przekazu w konkluzjach.

Powodem jest wspomniana okupacja Krymu oraz inne zagrożenia, jak projekt Nord Stream 2 krytykowany przez część państw unijnych. USA także krytykują to przedsięwzięcie, ale są otwarte na dialog z Niemcami na ten temat. Trwają negocjacje na temat rozwiązania chroniącego Ukrainę przed negatywnym wpływem tego przedsięwzięcia po ukończeniu. Finał ma nastąpić 15 lipca podczas wizyty Merkel w Waszyngtonie. Rosjanie informują, że układanie drugiej nitki Nord Stream 2 ma się zakończyć w sierpniu. Pierwsza nitka jest już gotowa, ale nie wiadomo kiedy będzie mogła posłać gaz, bo obecne sankcje USA uniemożliwiają jej certyfikację oraz ubezpieczenie niezbędne do pracy.

Financial Times/Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Układ o Nord Stream 2 na horyzoncie