Spór z Irakiem dodatkowo osłabia nadzieje na porozumienie naftowe

2 listopada 2016, 11:15 Alert

Irak nie chce obniżyć poziomu wydobycia. Oskarża kartel naftowy OPEC o wyliczanie zobowiązań w ramach planowanego porozumienia naftowego w oparciu o niedokładne dane. Szanse na efektywne porozumienie o ograniczeniu wydobycia przez kraje organizacji maleją.

Irak opublikował dane dotyczące rzeczywistego poziomu wydobycia ropy naftowej z 26 pól naftowych oraz eksportu surowca. Nie byłoby w tym zaskoczenia, gdyby nie fakt, że dane nie pokrywają się z informacjami przedstawionymi przez OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową). Brak spójnej metodologii w wyznaczeniu poziomów wydobycia ropy pokazuje, że dotychczasowe dane mogą być niedokładne. Irak chce uniknąć konieczności ograniczenia wydobycia surowca.

Dane jakie dotychczas publikował rząd w Bagdadzie dotyczyły jedynie ilości łącznego wydobycia i eksportu ropy. Tym razem jednak Irakijczycy przedstawili dane dotyczące wydobycia także ze złóż w Kurdystanie. Według tych danych, Irak wydobywał 4,7 mln baryłek ropy dziennie we wrześniu br. Co ciekawe, jest to o kilkaset tysięcy baryłek dziennie więcej, niż wynika ze źródeł zewnętrznych, które OPEC wykorzystuje przy wykonywaniu własnych zestawień. Jak wynika z informacji agencji Bloomberg różnica w danych wynika z faktu, że Irak, opublikował dodatkowo dane dotyczące pól naftowych w Kurdystanie. Zewnętrzne źródła OPEC rozdzieliły wydobycie ropy w Iraku i autonomii w Kurdystanie.

Dyskusja pomiędzy OPEC, a rządem Iraku w sprawie uzgodnienia jednej metodologii pomiaru wydobycia trwa od dłuższego czasu. Sprawa nabrała przyspieszenia po tym jak minister ds. ropy Iraku, Jabbar al-Luaibi zaprosił dziennikarzy na konferencję, na której przedstawiono wyniki wydobycia ropy naftowej. Wówczas minister podkreślił, że Irak będzie zabiegał o wyłączenie z planowanego cięcia wydobycia surowca przez kraje OPEC. Organizacja proponuje, aby podstawą do wyznaczania poziomów redukcji wydobycia były zewnętrzne dane dostarczane przez źródła zewnętrzne OPEC, a nie krajowe dane.

Skuteczność tych działań zdaniem portalu Oilprice.com pozostaje jednak wątpliwa. Irak jest drugim co do wielkości wydobycia ropy naftowej krajem OPEC. Bagdad argumentuje propozycję wyłączenia z porozumienia o cięciu wydobycia trwającą wojną z tzw. Państwem Islamskim.

W ubiegłym tygodniu, Al-Luaibi, argumentował, że gdyby nie wojna z Państwem Islamskim Irak wydobywałby dziennie nawet 9 mln baryłek ropy. Dodał, że jego kraj stracił udział w rynku na rzecz innych producentów w wyniku tego konfliktu. Cięcia w wydobyciu mogłyby oznaczać dalszą utratę rynków i jeszcze większe straty dla budżetu kraju.

W najbliższy piątek, zaplanowano kolejne spotkanie członków OPEC z niektórymi producentami spoza katelu. Irak nalega na zwolnienie z konieczności wprowadzenia cięć wydobycia ropy naftowej. Niejasności w kwestii metodologii danych pogłębiają tylko nieporozumienia wśród państw OPEC i zmniejszają już i tak niewielkie szanse na wyznaczenie konkretnych poziomów redukcji wydobycia dla poszczególnych państw członkowskich.

Oilprice.com/Bloomberg/Bartłomiej Sawicki