Sri Lanka staje na krawędzi bankructwa przez niedobór paliw, prosi Rosję o pomoc

7 lipca 2022, 10:45 Alert

– Sri Lanka jest bankrutem – powiedział we wtorek premier Ranil Wickremesinghe. Kraj przechodzi najgorszy kryzys finansowy od dziesięcioleci, pozostawiając miliony ludzi walczących o zakup żywności, leków i paliwa. Władze zwróciły się o pomoc do Rosji.

sri lanka
Flaga Sri Lanki. Źródło: Flickr

Sri Lanka ma kłopoty

– Uczestniczymy teraz w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym jako kraj w stanie upadłości. Dlatego musimy stawić czoła trudniejszej i bardziej skomplikowanej sytuacji niż poprzednie negocjacje – powiedział Wickremesinghe w parlamencie.

Sri Lanka cierpi z powodu najgorszego kryzysu finansowego od siedmiu dekad, po tym, jak jej rezerwy walutowe spadły do ​​rekordowo niskiego poziomu, przez co kraj nie jest w stanie importować podstawowych produktów, w tym żywności, leków i paliwa. Prezydent Gotabaya Rajapaksa napisał w środę na Twitterze, że szukał pomocy u prezydenta Rosji Władimira Putina i poprosił o „ofertę wsparcia kredytowego na import paliwa”. Obecnie turystom odradza się podróży na Sri Lankę.

W kilku dużych miastach, w tym w stolicy państwa, Kolombo, mieszkańcy długimi godzinami stoją w kolejkach po paliwo, nierzadko ścierając się z policją i wojskiem. Szkoły zostały tymczasowo zamknięte, a dostawy paliw ograniczono do zapewniania podstawowych usług. W niedzielę minister energetyki Sri Lanki Kanchana Wijesekera powiedział, że krajowi zostało mniej paliwa niż na jeden dzień. Podkreślił on, że sytuacja ta jest m.in. pokłosiem wojny w Ukrainie.

Według prognoz do końca tego roku inflacja wzrośnie tam do 60 procent.

CNN/Michał Perzyński

GUS: Ceny paliw wzrosły o 9,4 procent w ciągu miesiąca