Stany Zjednoczone zostały liderem eksportu broni w 2014 r.

28 grudnia 2015, 11:50 Alert
Czołgi

(The New York Times/Piotr Stępiński)

Stany Zjednoczone utrzymały pozycję światowego lidera pod względem eksportu broni. Swoje drugie miejsce zachowała Rosja. Na koniec 2014 r. na sprzedaży broni Waszyngton zarobił 36,2 mld dol. wobec 26,7 mld dol. w 2013 r., wynika z danych przedstawionych przez ekspertów amerykańskiego Kongresu, na które powołuje się The New York Times.

Wspomniany wzrost udało się osiągnąć dzięki kontraktom z Katarem, Arabią Saudyjską oraz Koreą Południową. Pozwoliło to Stanom Zjednoczonym stać się największym na świecie eksporterem uzbrojenia, kontrolującym ponad 50 proc. rynku.

USA zdystansowały pod tym względem Rosję. Według danych amerykańskich ekspertów, w 2014 r. Moskwa dostarczyła swoim partnerom broń wartą 10,2 mld dol. wobec 10,3 mld dol. w 2013 r.

Trzecie miejsca zajęła Szwecja, której łączna wielkość eksportu broni jest szacowane na 5,5 mld dol. Tuż za nią znajdują się Francja (4,4 mld dol.) oraz Chiny (2,2 mld dol.).

W 2014 r. największym importerem broni okazała się Korea Południowa, kluczowy sojusznik Stanów Zjednoczonych, która ze względu na rosnące na półwyspie koreańskim napięcie zwiększyła swoje zakupy. W ubiegłym roku Seul kupił uzbrojenie warte 7,8 mld dol. z czego większa część pochodziła z USA. Z kolei Irak zderzył się z koniecznością wzmocnienia swoich sił zbrojnych, po tym jak amerykańskie wojska opuściły ten kraj, zajmując pod względem zakupów drugie po Korei Południowej miejsce. Wartość jego zamówień wynosiła 7,3 mld dol. Tuż za Irakiem uplasowała się Brazylia z zamówieniami wartymi 6,5 mld dol.

Jak zauważają autorzy raportu w 2014 r. łączna wartość sprzedaży broni w porównaniu z 2013 r. wzrosła nieznacznie z 70,1 mld do 71,8 mld dol. Zdaniem ekspertów wzrost rynku jest wstrzymany ze względu na trudną sytuację gospodarczą.