Stare baterie zasilą stadion

30 stycznia 2017, 09:15 Alert
samochód elektryczny

280 wymontowanych z elektrycznych Nissanów Leaf baterii posłużyło do stworzenia sieci awaryjnego zasilania na stadionie Ajax Amsterdam. Takie ponowne użycie starych baterii to część gospodarki w obiegu zamkniętym promowanej przez Holendrów.

Dziesięcioletni kontrakt podpisany z Nissanem, Eaton i The Mobility House pozwoli ten projekt rozwijać i popularyzować podobne rozwiązania. Na razie system stworzony dla stadionu Ajaxu jest największym recyklingowym magazynem energii. Obecnie jego moc to 4 megawaty.

Właściciele stadionu chcą aby stał on się pierwszym zeroemisyjnym stadionem na świcie. Energię do niego chcą dostarczać z elektrowni wiatrowych i dzięki panelom solarnym. System jest przygotowany tak, aby możliwe było także wsparcie miasta energią zgromadzoną w magazynach stadionu.

Odejście od paliw kopalnych jest elementem polityki prowadzonej przez władze Holandii. Polityka ta jak widać, zyskuje nowych sympatyków. Sytem xStorage Buildings pozwoli na zasilenie awaryjne obiektu, który ma 55000 miejsc siedzących.

Takie rozwiązania będą adaptowane także dla domów, ogłosił to Nissan i Eaton. Wspólnie chcą stworzyć systemy magazynowania dopasowany do potrzeb mieszkańców domów i bloków. Systemy oparte o recyklingowane baterie samochodowe dostępny ma być na początek w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Niemczech.

Agata Rzędowska