Staszkiewicz: Kolejka chętnych po polskie kopalnie

16 stycznia 2015, 12:33 Energetyka
KW Brzeszcze
KWK Brzeszcze.

 

KOMENTARZ

Bartłomiej Staszkiewicz

Współpracownik BiznesAlert.pl

Po serii nieprzyjemnych negocjacji oraz protestów jest szansa na uratowanie polskich kopalni przed zamknięciem. Może tego dokonać młoda, mała firma Universal Energy z Mysłowic, której udziałowcem jest Krzysztof Domarecki – jeden z najbogatszych Polaków.

Co to może oznaczać dla kopalni? Nową jakoś i politykę firmy. Czy program ratowania kopalni będzie wykonany według niemieckiego modelu, który zasadza się na tym, że dopiero w momencie, gdy zaczyna brakować energii górnicy zostają uruchomieni do pracy? Może zostanie wykorzystany jednak model firmy EP holding z Czech na kopalni Silesia, gdzie na początku górnicy założyli spółkę, a następnie znaleźli pomoc finansową.  Kopalnia Brzeszcze, która zawiera dużą ilość metanu zawartego w węglu dla finalnego celu działania firmy Krzysztofa Domareckiego jest idealnym miejscem do nauki oraz poznania know-how wydobycia metanu z pokładów węgla jak i podziemnego zgazowania. Dzięki tym zabiegom poza uratowaniem kopalni jak i zmniejszeniem ryzyka pracy dla górników nastąpi rozwój technologii węglowych a przy okazji może uda się dobrać odpowiednie ustawienie jak i inne czynniki do zabiegu szczelinowania hydraulicznego, który jak do łupków jest używany również do metanu z pokładu węgla. Dodatkowo może będzie trzeba wrócić do projektu składowania CO2 w warstwach geologicznych.

Z drugiej strony przekazanie długów obiektów kopalni, może spowodować, utrudnienia dla Universal Energy, które mogą wystąpić na etapie pobrania przez firmę kredytu na inwestycje czy nawet samo przejęcie ze względu na okres działania firmy.

Z kolei firma Jana Kulczyka planuje utworzenie nowych kopalni w miejsce starych i transport kopaliny do elektrowni na północy. Natomiast Janusz Palikot ogłosił, że chce zakupić zadłużone kopalnie. Z jednej strony obydwaj panowie mają doświadczenie w restrukturyzacjach jak i przebudowie firm, ale czy owe kopalnie faktycznie będą kiedyś opłacalne? Węgiel w Polsce będzie wydobywany, ponieważ nasza gospodarka i tak będzie bardzo długo z niego korzystać. Dlatego powinniśmy dobrać jak najbardziej optymalny model zarządzania.

Czy taki faktycznie model możemy przenieść na inne branże? Powinno się spróbować znaleźć prywatnych firm, które może pomogą ratować małe kopalnie ropy, czy gazu, które po wprowadzeniu podatku obniża ich opłacalność.