Steinhoff: Notyfikacja Komisji to nowe otwarcie dla górnictwa

18 listopada 2016, 15:17 Energetyka

– Witam z zadowoleniem tę decyzję Komisji Europejskej. Jest to dobre otwarcie, trzeba je sprawnie wykorzystać, bo czasu jest niewiele – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl były wicepremier i minister gospodarki, Przewodniczący Rady KIG dr Janusz Steinhoff.

– Przypominam, że pomoc publiczna przeznaczana na ułatwienie zamykania niekonkurencyjnych kopalń może być udzielana do 2018 r. Mam nadzieję, że ta pomoc publiczna będzie należycie wydatkowana, że nie zostanie zmarnowana. To znaczy, że dzięki tym środkom zostaną wprowadzone racjonalne zmiany w polskim górnictwie i że będzie ono dobrze funkcjonować. I że będzie to już trend stały. Że zostaną wprowadzone dobre rozwiązania, które zagwarantują, że górnictwo w Polsce będzie raz na zawsze branżą konkurencyjną, stopniowo zintegrowaną z energetyką. Będzie to wymagać dużej odpowiedzialności od strony rządowej i od partnerów społecznych- uważa Stenihoff.

Według niego kwota przeznaczona obecnie na restrukturyzację jest niemała.

Co więcej – trzeba pamiętać, że kolejne etapy reformowania górnictwa kosztowały Polskę, polskich podatników kilkadziesiąt mild. złotych. Bo przekazywane na górnictwo pieniądze pochodzą z budżetu, a więc z kieszeni podatnika – zakończył rozmówca BiznesAlert.pl.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska 18 listopada 2016 r. zaakceptowała program pomocowy dla sektora węgla kamiennego.

– Akceptacja przez Komisję Europejską programu pomocowego to istotny etap w dialogu dotyczącym przyszłości sektora węglowego w Polsce, w którym uczestniczą aktywnie zarówno podmioty na poziomie krajowym, w tym strona społeczna, jak i Komisja Europejska. To kolejny krok na drodze do odbudowy i rozwoju tej, niezwykle istotnej gałęzi polskiej gospodarki. Po ośmiu latach zaniedbań polskie górnictwo ma szansę stać się nowoczesne, a Śląsk ponownie będzie symbolem rozwoju i postępu. Dzięki tej decyzji droga do mądrej i efektywnej restrukturyzacji sektora węgla kamiennego jest otwarta – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Program obejmuje pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń oraz na pokrycie kosztów nadzwyczajnych w ramach zgłoszonego do KE wniosku notyfikacyjnego pn. Pomoc państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w latach 2015 – 2018.

Pomoc na pokrycie bieżących strat została przeznaczona m.in. dla KWK Makoszowy przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w kwietniu 2015 r. Pomoc dla KWK Makoszowy będzie udzielana zgodnie z zaakceptowanym przez Komisję Europejską programem tylko do końca 2016 r.

Z kolei pomoc na koszty nadzwyczajne będzie przeznaczona na:

  • Jednostki wygaszane przed 1 stycznia 2007 r.
  • jednostki przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń po 1 stycznia 2007 r. a przed 31 grudnia 2015 r.,
  • jednostki objęte programem pomocowym w 2016 r. (Ruch Jas-Mos, Ruch Anna) oraz przewidziane do przekazania na 2017 r. tj. Ruch Pokój I, KWK Sośnica, Ruch Rydłutowy, Ruch Śląsk, KWK Krupiński.

Pomoc na koszty nadzwyczajne obejmuje m.in. możliwość sfinansowania w ramach programu np. osłon socjalnych dla pracowników wygaszanych kopalń (urlopy górnicze, jednorazowe odprawy), kosztów wygaszania kopalń oraz działań po zakończeniu tego procesu, w tym zabezpieczenie kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym czy usuwanie szkód górniczych (koszty Spółki Restrukturyzacji Kopalń).

BiznesAlert.pl/Ministerstwo Energii