Steinhoff: Unia Energetyczna da efekt skali

5 maja 2014, 08:57 Energetyka
Janusz Steinhoff

B. wicepremier i minister gospodarki, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff, poparł ideę Unii Energetycznej.

– Europa niewystarczająco konsekwentnie walczyła z dominującą pozycją dostawcy rosyjskiego. Polska, ale również kraje nadbałtyckie zwracały uwagę na całkowitą nieracjonalność projektu Nord Stream. Byliśmy czasem postrzegani w kategorii rusofobów. Natomiast wielokrotnie kolejne polskie rządu mówiły, że chcemy współpracować z Rosją na cywilizowanych warunkach. Zdecydowanie sprzeciwialiśmy się uprawianiu polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej poprzez politykę handlową – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

– Europa jest potężnym odbiorcą nośników energii – ropy i gazu. Dlatego tu może pojawić się efekt skali. Problem będzie tworzenie formuły cenowej (w kontraktach), tak aby cena gazu nie była funkcją ceny ropy. W tej chwili domagamy się, żeby w tym koszyku, który tworzy tę formułę cenową, był zarówno gaz LNG, który polega wolnemu obrotowi, jak i ceny, które funkcjonują w warunkach dostaw spotowych – przekonywał Steinhoff.

Źródło: PAP