Stępiński: Wobec wyzwań PSE stawia na innowacyjność i cyberbezpieczeństwo (RELACJA)

14 marca 2017, 06:55 Energetyka

– Strategia jest dokumentem opisującym rzeczywistość. To nie jest deklaracja, że dokonamy rewolucyjnych zmian. To nie jest strategia chorobliwie ambitna. Jest zdeterminowana obecną sytuacją – powiedział prezes Eryk Kłossowski podczas prezentacji strategii Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podkreślił, że już dzisiaj trzeba podjąć decyzje, które zapewnią bezpieczeństwo Polski po 2019 roku.

Siedziba PSE. fot. Wikimedia Commons

– Operator musi mieć już dzisiaj wizję tego, jak sobie poradzi z przyszłymi wyzwaniami. Nie chodzi o to, żeby już dzisiaj się do nich adaptować, ale by wykonać pracę intelektualną: jak to zrobimy w przyszłości – mówił.

Według niego strategia ma dwa podstawowe wymiary: bezpieczeństwo polegające na stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego i ekonomii, tzn. zapewnienie, że rynki energetyczne będą działać efektywnie, a odbiorcy energii nie będą w nadmierny sposób obciążani.

Pakiet zimowy

Odnosząc się do kwestii pakietu zimowego, prezes PSE stwierdził, że operator widzi „konieczność walki o nasze racje przy pracach nad tzw. pakietem zimowy”.

– Tam czają się główne niebezpieczeństwa związane z deprecjacją roli operatorów i całkowitą zmianą paradygmatu myślenia o bezpieczeństwie elektroenergetycznym. Chodzi o przejście z myślenia krajowego na regionalne. Głównym niebezpieczeństwem dla KSE będzie wprowadzenie elementu licytacji. Bezpiecznej będzie miał ten, kto wyżej wyceni swoje bezpieczeństwo. Polski konsument, jeżeli zostanie zestawiony z konsumentem niemieckim, będzie musiał zapłacić więcej za swoje bezpieczeństwo. Niestety ślad takiego myślenia widać w pakiecie zimowym – mówił prezes Kłossowski.

Według prezesa PSE pakiet zimowy nie uwzględnia specyfiki naszego systemu.

– Nie uwzględnia tego, że krajowy operator systemu przesyłowego dokonuje tzw. kooptymalizacji zakupów energii bilansującej. Nie uwzględnia środków zaradczych i rezerwowych w jednym procesie – powiedział Kłossowski.

Jego zdaniem pakiet dokonuje nieoptymalnego podziału rynków na strefy cenowe i utrzymuje przepisy promujące rynek jednotowarowy z restrykcyjnymi obszarami dla rynku dwutowarowego.

– Rynek jednotowarowy nie ma prawa sprawdzić się w Europie – podkreślił prezes PSE, dodając, że wdrożenie rynku mocy jest sensownym mechanizmem, który jest w stanie zapewnić Polsce samowystarczalność strony wytwórczej oraz realizację Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak zauważył Kłossowski, nie czas na wdrażanie czwartego pakietu energetycznego w postaci tzw. pakietu zimowego, kiedy w należyty sposób nie został wdrożony pakiet trzeci. Według niego pełne wdrożenie trzeciego pakietu energetycznego pozwoli na zmniejszenie kosztów, jakie ponosimy na zapewnienie bezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo

W trakcie prezentacji strategii spółki na lata 2017-2019 szczególną uwagę poświęcił zagrożeniom związanym z cyberatakami.

– Cyberataki to nie mrzonka. To nie science fiction, ale realna rzeczywistość i każdy operator infrastruktury krytycznej może doświadczyć kolosalnych skutków na systemy IT/OT – mówił prezes PSE.

W tym celu zapowiedział utworzenie przez PSE odpowiednich jednostek, które mają pomóc zwiększyć cyberbezpieczeństwo operatora.

– Chcemy przekonać interesariuszy do fizycznego myślenia o bezpieczeństwie sieci elektroenergetycznych na zasadzie solidarności. Chcemy zbudować przekonanie, że bezpieczeństwo naszych linii i stacji to nie tylko sprawa PSE czy jakiejś spółki, która powinna sobie poradzić, ale sprawa całego państwa, wszystkich organów administracji, wszystkich służb – mówił Kłossowski.

Innowacje

Prezentując strategię operatora na lata 2017-2019, stwierdził, że PSE położą bardzo duży nacisk na innowacje. – Spółka chce być innowacyjnie nastawiona na przystosowanie systemu do nowego kształtu rynków i nowych technologii (elektromobilność, systemy wieloagentowe, lokalne obszary bilansowania, generacja rozproszona) – deklarował Kłossowski.