Stolarz: Tani węgiel przekłada się na niższe rachunki za energię

15 czerwca 2016, 07:15 Energetyka
Elektrownia Połaniec

– Znaczne obniżki cen zawdzięczamy spadającym cenom węgla kamiennego, który jest głównym źródłem energii – mówi Gazecie Polskiej Codziennie, Adam Stolarz, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Jak czytamy w „GPC”, pomimo obniżki taryf gazowych, ceny energii w kwietniu 2016 r. nadal rosły – wykazali eksperci WiseEuropa w najnowszym raporcie o cenach energii w Polsce i Unii Europejskiej.

– Analitycy Instytutu WiseEuropa zwrócili uwagę, że w kwietniu tego roku w całej Unii Europejskiej energia zdrożała średnio o 0,3 proc. w porównaniu z marcem. Mimo to ceny pozostały mniejsze od ubiegłorocznych o 7,8 proc. Podobnie było w Polsce, gdzie kwietniowy wzrost cen energii był nieznacznie mniejszy od średniej europejskiej i wyniósł 0,2 proc. W skali całego roku ceny nośników energii w naszym kraju spadły o 5,8 proc., czyli w tempie porównywalnym do Wielkiej Brytanii (spadek o 5,5 proc) – podkreśla Gazeta Polska Codziennie.

– Największe obniżki cen nośników energii nastąpiły w Niemczech (8,5 proc.) i we Włoszech (8,2 proc). W raporcie stwierdzono, że gdyby nie roczna obniżka cen energii o prawie 6 proc. w kwietniu 2016 r., w Polsce zamiast deflacji odnotowano by wzrost cen na poziomie 0,3 proc. – powołują się na raport WiseEuropa dziennikarze GPC.

– Na ogólny spadek cen energii miał wpływ nie tylko rynek gazu, ale i spadki na rynku węgla i ropy naftowej. Gaz ziemny w miksie energii pierwotnej to zaledwie ok. 12 proc. (3,5 proc. dla energii elektrycznej), a przy węglu na poziomie 60 proc. – uważa Adam Stolarz, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.