Eksperci: Jeden atak hakerski może spowodować nawet 121 mld dol. strat

17 lipca 2017, 12:45 Alert

Duży cyberatak na systemy chmurowe mógłby spowodować gigantyczne straty, przekraczające te związane z katastrofami naturalnymi – wynika z opracowania brytyjskiego ubezpieczyciela Lloyd’s of London i specjalizującej się w modelowaniu ryzyka firmy Cyence.

Hacker attack
fot. Pixabay/CC

Ocena potencjalnych strat związanych z atakami hakerskimi jest trudna. Wynika to z braku dostatecznej liczby historycznych danych. Dlatego analitycy postanowili stworzyć scenariusz, w którym hakerzy wprowadzili szkodliwe oprogramowanie do systemu dostawcy usług chmurowych. To właśnie w takim środowisku działa coraz większa liczba firm. Później kod miał zarażać kolejne urządzenia. Wirus miał się uaktywnić dopiero po roku, blokując komputery użytkowników.

Atak hakerski bardziej kosztowny od huraganów

Eksperci ocenili, że taki atak mógłby spowodować straty od 4,6 mld dol. do 53 mld dolarów. W ekstremalnym przypadku sięgnęłyby nawet 121 mld dol. Jak pisze „Financial Times”, to więcej niż straty powodowane przez niektóre katastrofy naturalne, takie jak huragany. Znaczna część tej kwoty może być nie do odzyskania w związku z brakiem odpowiednich polis ubezpieczeniowych.

W drugim scenariuszu eksperci sprawdzili skutki bardziej “klasycznego” ataku, w którym celem cyberprzestępców stały się systemy operacyjne w dużej liczbie firm. W tym przypadku koszt sięgałby przeciętnie ok. 29 mld dol.

Agencja Reuters przypomina, że straty związane z majowym atakiem wirusa WannaCry są szacowane na ok. 8 mld dol. Z kolei niedawny atak wirusa NotPetya wygenerował ok. 850 mln dol. dodatkowych kosztów.

Reuters/Financial Times