Stropnicki: sojusz powinien niebawem rozwiązać gruzińską sytuację na granicy z Rosją

31 lipca 2015, 07:15 Alert
CKlaB5NUcAAN985

(Ministerstwo Obrony Czech/Patrycja Rapacka)

23 lipca 2015 roku miało miejsce spotkanie ministra obrony Czech Martina Stropnickiego z ministrem obrony Gruzji – Tinatin Khidasheli.Przedstawiciele państw omówili aktualny stan procesu integracji państwa gruzińskiego ze strukturami sojuszu północnoatlantyckiego. Istotnym zagadnieniem było także przeanalizowanie obecnego stanu bezpieczeństwa na obszarze północnej granicy Gruzji z Rosją.

– Gruzja jest bardzo ważnym partnerem dla naszego państwa. Byliśmy świadkami starań i wysiłków państwa gruzińskiego w obszarze relacji z członkami NATO. Należy podkreślić, że choć Gruzja nie jest członkiem NATO, to jej zachowanie i postawa jest taka sama jak postawa państw należących do sojuszu – powiedział minister Stropnicki. Swoją opinię na temat działań państwa gruzińskiego uzasadnił faktem, że Gruzja sukcesywnie wspiera militarne wysiłki NATO na terytorium Afganistanu wysyłając na misje około 90 gruzińskich żołnierzy. Minister podkreślił, że integracja Gruzji z NATO oraz jej sytuacja wynikająca z obecnych stosunków z Rosja jest niezwykle ważnym problemem, który już  niedługo powinien być rozwiązany przez polityków sojuszu.

Gruzińska minister obrony w odpowiedzi na słowa czeskiego polityka, podkreśliła, że Gruzja bardzo ceni wsparcie, jakie otrzymała dotychczas od  zachodnich sojuszników, z kolei państwo czeskie jest zaliczane do czołowych zwolenników Gruzji w strukturach NATO.

– Staramy się być silnym i zdecydowanym partnerem NATO i UE w walce o pokój i bezpieczeństwo na świecie. Gruzja pokazuje determinację poprzez swoją obecność w misjach w Iraku  i Afganistanie oraz w ramach misji ONZ w Afryce. Gruzja jest też świadoma swoich zobowiązań i w pełni gotowa do połączenia się sił sojuszniczych w naszym regionie –  wyjaśniła gruzińska minister obrony.

Więcej informacji:

Groszkowski: Czeskie dylematy wobec Rosji i NATO

Instytut Kościuszki: Gaz łupkowy po czesku – raport

„Rajd Dragonów”. Amerykański pokaz siły we wschodniej Europie