Święto Wojska Polskiego to sprawdzian dla logistyków oraz realizacja idei „joint”

18 sierpnia 2015, 12:30

Tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego oraz towarzyszący jej festyn żołnierski pod wieloma względami były wyjątkowe. Dla nas żołnierzy oprócz wymiaru ceremonialnego było to duże ćwiczenie wojskowe – sprawdzian dla logistyków oraz realizacja idei „joint”.

Podczas tegorocznego Święta Wojska Polskiego ulicami Warszawy maszerowało blisko 1000 żołnierzy, kolejnych 500 poruszało się 169 pojazdami, a w powietrzu, za kokpitami ponad 60 samolotów i śmigłowców siedziało blisko 100 pilotów i nawigatorów, kolejnych 500 żołnierzy przygotowało festyn oraz zabezpieczało szeroko rozumianą logistykę dla kolegów.

Żołnierze przygotowujący się do centralnej parady w Warszawie oraz festynu na błoniach stadionu PGE Narodowy zostali rozmieszczeni w pięciu zgrupowaniach wojskowych, w tym dwóch lotniczych. Transport sprzętu w rejon zgrupowań, z jednostek rozrzuconych po całym kraju realizowany był drogą powietrzną i lądową. Wymagało to zaplanowania, zorganizowania i  użycia dziesięciu kolejowych transportów operacyjnych oraz wielu transportów kołowych, w których wykorzystywano prawie sto zestawów niskopodwoziowych.

Logistyka była ważnym, ale nie jedynym aspektem naszej działalności jaki był doskonalony i sprawdzany podczas przygotowań i obchodów święta Wojska Polskiego. Cała operacja  pod wieloma aspektami przypominała ćwiczenie wojskowe, wymagała dokładnego zaplanowania, postawienia zdań, wykorzystania wielu systemów łączności oraz dowodzenia, całego spektrum zabezpieczenia logistycznego i wykorzystania elementów zabezpieczenia działań bojowych, takich jak chociażby ochrona transportów i mienia.

Potencjał wojska jaki zaprezentował się w defiladzie na al. Ujazdowskich w Warszawie był odpowiednikiem taktycznej grupy bojowej, której główną siłę stanowił batalion czołgów wzmocniony kompanią zmechanizowaną i zmotoryzowaną, pododdziałami wojsk specjalnych oraz elementami wsparcia, takimi jak: artyleria, obrona przeciwlotnicza, pododdziały inżynieryjne oraz dowodzenia i łączności. Zabezpieczenie działań bojowych zapewniali logistycy, medycy i żandarmeria wojskowa.

Aktualnie, żołnierze i sprzęt, który brał udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie przegrupowują się do macierzystych jednostek wojskowych. Część z nich, jak np. czołgiści z 1 Brygady Pancernej w Wesołej, jeszcze w tym tygodniu  wyjadą na kolejne ćwiczenie – tym razem w warunkach poligonowych…

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ppłk Marek Pietrzak