Świrski: Gaśnie światełko w tunelu dla węgla

27 listopada 2019, 11:00 Energetyka
Elektrownia Połaniec
Źródło: Enea

– Nie ma żadnego pozytywnego czynnika dla energetyki węglowej. Polska ma najwyższe ceny hurtowe w Europie – powiedział prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej podczas Kongresu Energii i Ochrony Środowiska, III Kongres Innowacji w Energetyce. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

– Nie ma na co czekać. Jest za późno. Energetyka, która była uznawana za stabilny biznes, w coś w co warto inwestować, to dzisiaj te wielkie koncerny energetyczne są uznawane za trend schodzący. Sektor finansowy się od nich odwraca. To widać w akcjach naszych spółek. Finanse nie chcą inwestować w węgiel – mówił.

Zaznaczył, że stale rośnie presja na generacje węglową. – Nie ma żadnego pozytywnego czynnika, dla energetyki węglowej. Polska ma najwyższe ceny hurtowe w Europie – dodał.

W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na rosnący udział odnawialnych źródeł energii. – OZE są coraz tańsze w przeciwieństwie do węgla. Jesteśmy w negatywnych nożycach cenowych, które będą obciążały energetykę – stwierdził prof. Świrski.

Jego zdaniem nie można wykluczyć, że wkrótce w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony obligatoryjny zakaz spalania węgla w energetyce. Większość państw już podjęło decyzję o rezygnacji z węgla. Po coś to zrobił. Polska zostanie jedynym krajem, który będzie palił węglem. Nie sądzę, aby Rumunia czy Bułgaria kruszyły kopie o swój miks energetyczny. Zgodzą się na zmiany. Polska zostanie sama. – powiedział.

Opracowanie Piotr Stępiński