Syria rozmawia z Gazpromem o współpracy naftowo-gazowej

5 lutego 2016, 11:15 Alert
gazprom

(Gazprom/Patrycja Rapacka/Piotr Stępiński)

Jak poinformował Gazprom na swojej stronie internetowej w czwartek 4 lutego w biurze spółki doszło do spotkania Aleksieja Millera oraz ambasadora Syrii Riada Haddada.

Podczas rozmowy strony omówiły obecny stan syryjskiego kompleksu naftowo-gazowego i wymieniły opinie na temat perspektyw nawiązania dwustronnej współpracy po zakończeniu działań wojennych i normalizacji sytuacji politycznej w państwie.

Warto przypomnieć, że w połowie listopada ubiegłego roku syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muall w rozmowie z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Rogozinem wyraził głęboką nadzieję, że u syryjskich brzegów będzie można zobaczyć nie tylko rosyjskie okręty wojenne, ale też platformy wiertnicze.

Rosyjskie media informowały wówczas, że złoża ropy naftowej i gazu ziemnego na syryjskim szelfie mogą mieć ogromny potencjał. Są już wstępne informacje, że pola naftowe w pobliżu miasta Banijas należą najprawdopodobniej do najbogatszych w całym basenie Morza Śródziemnego.

W październiku. prezydent Syrii Baszar Assad zaprosił rosyjskie koncerny do udziału w eksploracji złóż ropy naftowej na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej. Rosyjskie media poinformował o tym deputowany Partii Komunistycznej Rosji, Aleksander Juszczenko.

Prawdopodobnie Syria ma nadzieję, że Federacja Rosyjska pomoże jej w odbudowie sektora energetycznego w zamian za udostępnienie Rosjanom dostępu do złóż. Państwo jest w słabej kondycji finansowej, a modernizacja sieci przesyłowych i innych elementów systemu energetycznego będzie kosztowna.