Szaruszkina: Zachodnie firmy nie wycofują się ze złóż konwencjonalnych w Rosji

2 stycznia 2015, 13:45 Energetyka

Chociaż sankcje zabraniają zachodnim firmom operacji na terenie Rosji, pozostają one zaangażowane w tym bogatym w surowce kraju – pisze Nelli Szaruszkina z Energy Intel. – Nowe drzwi do projektów konwencjonalnych otwierają się dla chętnych do udzielenia wsparcia finansowego – twierdzi. Sankcje zachodnie dotyczą tylko sektora ropy łupkowej oraz złóż podmorskich i arktycznych.

BP rozważa wejście w projekt wydobycia ropy naftowej ze złóż Taas-Juriach we Wschodniej Syberii we współpracy z Rosnieftem, pomimo faktu, że USA i Unia Europejska obłożyły tę rosyjską firmę sankcjami w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainie – donosił BiznesAlert.pl 29 grudnia.

Brytyjska firma liczy na przejęcie udziałów w rynku opustoszałym ze względu na nową sytuację geopolityczną. Źródła Russia Behind Headlines przekonują, że trwają rozmowy o porozumieniu wartym 700-800 mln dolarów. Rosjanie podjęli rozmowy z Brytyjczykami po tym, jak chińskie CNPC zaoferowało „zbyt mało” w ramach postulowanej współpracy na złożu. Rosnieft ma mimo to rozmawiać nadal z Chińczykami i Hindusami z ONGC, bo liczy na trzeciego – oprócz BP – partnera przy projekcie – informowaliśmy. Komentatorzy Kommiersanta podkreślają, że wydobycie ze złoża Taas-Juriach nie jest objęte sankcjami, bo te dotyczą tylko złóż niekonwencjonalnych i morskich.

– Złoże jest konwencjonalne a nie łupkowe, arktyczne lub podmorskie, więc nie będzie podlegało sankcjom USA i Unii Europejskiej – wskazuje Szaruszkina. – Umowa z BP dałaby Rosnieftowi niezbędne pieniądze, które pomogłyby w kontynuacji planu wydobycia. Byłoby logiczne założenie, że teraz BP dostanie udziały w nierozpoczętych projektach wydobywczyach należących wcześniej do TNK-BP jak Suzunskoje, Tagulskoje, Ruso-Reczenskoje i Jużno-Ruskoje w północnej Syberii. Podobnie Shell nie zważa na sankcje i szuka ropy na złożach republiki Komi – Północny Workutiński 1 i 2 oraz blok Lenzicki w regionie Jamalsko-Neneckim.

– Francuski Total rozwijający z rosyjskim Novatekiem projekt Jamał LNG ma rozpocząć w 2015 roku wydobycie ze złóż gazu Termokarstwowoje w Zachodniej Syberii. Posiada tam 49 procent udziału. W złożu znajduje się 47 mld m3 gazu i 10 mln ton metrycznych kondensatu – wylicza szefowa moskiewskiego biura Energy Intelligence.