Gazprom Nieft stawia na ropę łupkową

20 lipca 2016, 06:00 Alert

(United Press International/WorldOil/Bartłomiej Sawicki)

Czwarty co do wielkości koncern naftowy w Rosji, Gazprom Nieft stosuje na coraz większą skale zabiegi szczelinowania hydraulicznego. Naftowa spółka-córka Gazpromu jako pierwsza w Rosji zastosowała wieloetapowe zabiegi szczelinowania hydraulicznego na odwiercie za ropą naftową na syberyjskim polu naftowym Jużno-Priobskoje. Spółka prognozuje, że zabiegi szczelinowania hydraulicznego staną się „nierozerwalną” częścią działalności firmy.

Zabiegi tzw. frackingu Gazprom Nieft stosuje na nowych odwiertach, wymagających dodatkowych działań poprawiających przepływ surowca ze złóż uważanych dotychczas za niedostępne. Technologia szczelinowania hydraulicznego jest stosowana do wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, w tym łupkowych. Poprawa przepływu surowca prowadzi do zwiększenia wydobycia z rezerw surowca, uważanych dotychczas za „niewydobywalne”. – Nowe technologie są kluczowym elementem strategii technologicznej firmy – powiedział wiceprezes Gazprom Nieftu Vadim Jakowlew. Pole Jużno-Priobskoye uważane jest za obszar zasobów trudno dostępnych przy zastosowaniu konwencjonalnych metod wydobycia. Wydobycie ropy na tym złożu rozpoczęto w 1999 r.

Gazprom Nieft wykonał w ubiegłym roku łącznie 359 odwiertów za ropą naftową. Jest to o 20 proc. więcej niż w roku poprzednim. Co istotne, na 254 odwiertach zastosowano technologię szczelinowania hydraulicznego. Liczba zabiegów szczelinowania zwiększyła się w ubiegłym roku w porównaniu do 2014 roku o 50 proc.

Zmodernizowane w marcu br., centrum wsparcia prac wiertniczych powstało w 2012 roku. Po zakończonej modernizacji, sprzęt oraz personel Centrum, będzie mógł obsługiwać prace na ok. 600 odwiertach konwencjonalnych i horyzontalnych oraz będzie mógł wykonywać dodatkowe zabiegi stymulujące złoże. Jak wynika z najnowszych danych, w 2016 roku Rosja ponownie zwiększy wydobycie ropy naftowej do 11 mln baryłek ropy dziennie. Jest to więcej o 10 tys. dziennie w porównaniu do 2015 roku.