font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 6 marca, 2014 godz. 13:00   
REDAKCJA

Szczęśniak: Ropa napędza wyniki PGNiG

Andrzej Szczęśniak

To ropa naftowa napędza wyniki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa za ubiegły rok. Dzięki wysokim cenom światowym (równym praktycznie tym z 2012 r.) i oddaniu do użytku kopalni Lubiatów – Międzychód – Grotów wyniki operacyjne strzeliły w górę – przekonuje Andrzej Szczęśniak na łamach Rzeczpospolitej.

Specjalista ds. rynku paliw tłumaczy dlaczego to ropa naftowa ma większe od gazu znaczenie dla wyników spółki. – Poszukiwanie i Wydobycie jako segment ciągnie w górę o 70%.  Półtora miliarda złotych więcej to solidny zastrzyk finansowy dla spółki, nawet odpisy spowodowane libijskimi niepokojami – nie pogorszyły znacznie tych wyników.

– Spółka nie odniosła sukcesu w Libii, gdzie warunki okazały się ekstremalnie trudne i chodzi raczej o warunki polityczne niż geologiczne. Jak widać, nie jesteśmy na tyle silni, by inwestować w tak trudnych regionach świata. Jednak inwestycje w bardziej spokojnych okolicach, jak Norwegia czy Niemcy idą znacznie lepiej. Tak udziały w wydobyciu ze złoża Skarv, jak i na rynku niemieckim kształtują nową dywersyfikację geograficzną naszego blue-chipa – przekonuje Szczęśniak.

Źródło: Rzeczpospolita