Szczypiński: Grupa Azoty będzie dywersyfikować dostawy gazu

28 maja 2014, 10:35 Energetyka

W ostatnim miesiącu Gaz-System zawarł umowę przesyłową ze spółkami Novum, BD oraz E.ON Global Comodities i podpisał kolejną umowę z Grupą Azoty.


Grupa Azoty należy do największych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie i zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty, w skład której wchodzą m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to także największy odbiorca gazu w Polsce.

– Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego, który jest kluczowym surowcem do produkcji nawozów mineralnych stanowi jeden z priorytetów naszej strategii biznesowej. Dobrze przygotowaliśmy się do liberalizacji rynku gazu i dzięki temu w tym roku dywersyfikacja dostaw tego surowca w całej Grupie Azoty wyniesie nawet do 30 proc. a w niektórych spółkach może osiągnąć poziom 40 proc. – zaznacza Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Spółka Novum rozpoczęła funkcjonowanie na polskim rynku w 2007 roku jako operator telekomunikacyjny. Obecnie Novum oferuje swoim klientom sprzedaż pakietową, w skład której wchodzą usługi telekomunikacyjne oraz energetyczne. Poprzez podpisanie umowy przesyłowej z Gaz-Systemem przedsiębiorstwo będzie mogło rozszerzyć zakres świadczonych usług również o sprzedaż paliwa gazowego.

Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych jak również klientów biznesowych zorientowanych na korzystanie z najwyższej jakości usług za rozsądną cenę. Mamy nadzieję, że połączenie dotychczas oferowanych i nowych produktów umożliwi kompleksowe zaspokojenie potrzeb gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw w zakresie świadczonych usług, dzięki czemu nasi klienci zyskają dodatkowy komfort i większe profity finansowe – komentuje Jacek Łaskowski, prezes zarządu Novum.
Wrocławska elektrociepłownia BD działa w zakresie dystrybucji, obrotu i wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych. Zakłady produkcyjne elektrociepłowni zlokalizowane są w centrum miasta, co pozwala na uniknięcie strat w przesyle energii do odbiorców końcowych. Podpisana umowa przesyłowa pozwoli na zakupy gazu po cenach uzyskanych na TGE. „Lepsze” ceny gazu zwiększą konkurencyjność spółki na obsługiwanych obszarach – podkreśla korzyści wynikające z podpisania umowy Jan Perucki, członek zarządu spółki BD.

Umowę przesyłową z Gaz-Systemem podpisała również spółka E.ON Global Commodities, odpowiedzialna za obrót energią w ramach koncernu E.ON, jednego z największych na świecie przedsiębiorstw energetyczno-gazowych. W ramach grupy spółka E.ON Global Comodities odpowiada za obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, ropą naftową, biomasą oraz uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Spółka jest również właścicielem i zarządcą podmiotu zajmującego się infrastrukturą gazociągów, który wspiera działania związane z dostarczaniem i obrotem paliwem gazowym, a także niezależnej spółki zajmującej się magazynowaniem paliw gazowych.

W piątek 23 maja br. Gaz-System zakończył konsultacje nowego projektu Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, które były prowadzone od kwietnia dla wszystkich Uczestników Rynku Gazu. Po przeanalizowaniu uwag otrzymaniu od użytkowników systemu projekt będzie przedstawiony do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Projekt zmian do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej dostępny jest tutaj.

Źródło: CIRE.PL