Szczyrek: PIK to bezpieczna łączność dla energetyki

25 kwietnia 2019, 10:00 Energetyka

Sektor energetyczny coraz częściej korzysta z nowoczesnych technologii. Inżynierowie Grupy WB ze spółki MindMade opracowali system który: rozwiązuje problemy energetyki w zakresie łączności bez ponoszenia wielkich nakładów czasowych i finansowych, jak też pozwala integrować obecnie działajcie systemy oraz podnosi funkcjonalność – mówił Jan Szczyrek, członek zarządu MindMade Sp. z o.o. podczas 29. Edycji Konferencji EuroPower. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jan Szczyrek, członek zarządu MindMade Sp. z o.o. podczas wystąpienia w trakcie EuroPOWER 2019 / fot. BiznesAlert.pl

– PIK (Platforma Integracji Komunikacji) to system, który pozwala na integracje zupełnie niekompatybilnych ze sobą systemów łączności. Dzięki niemu gwarantujemy m.in. łączność z dyspozytorką. Łączymy ze sobą wiele stanowisk dyspozytorskich z możliwością utworzenia dyspozytora nadrzędnego. Mamy możliwość jednoczesnego wykorzystywania różnorodnych środków łączności w jednym systemie np. DMR, Tetra, Analog czy GSM. Możliwa jest także integracja z LTE-450 – powiedział Szczyrek.

Zaznaczył, że system PIK zapewnia pełen zakres mobilności. Przez to sieci komórkowe mogą być wykorzystywane z nieograniczonym zasięgiem. – To pozwala na niski koszt wdrożenia i utrzymania oraz krótki czas uruchomienia. Ponadto dyspozytorski moduł geolokalizacji jest wyposażony w dowolne mapy, odwzorowanie ruchu pojazdów, pracowników i elektronicznych zabezpieczeń wraz z historią ich lokalizacji. Możliwa jest również archiwizacja streamingu obrazów z kamer IP – mówił przedstawiciel MindMade. Dodał, że z takich rozwiązań może skorzystać sektor energetyczny. Podkreślił przy tym, że system posiada odpowiednie systemy bezpieczeństwa. – Bezpieczeństwo dostępu usług było jednym z naszych głównych idei, na którą chcieliśmy postawić. System archiwizuje na serwerach wszystkie funkcje i czynności, z metadanymi czasu i miejsca. Ponadto dane są przesyłane w zaszyfrowanych tunelach VPN, bazująca na algorytmach IPsec, o długości klucza 128 bitów – dodał.

Według przedstawiciela MindMade system PIK umożliwia bezpieczny, sieciocentryczny dostęp do informacji z wewnętrznych systemów organizacji, baz i rejestrów użytkowników. – Chcemy, aby usługa była dostępna wtedy, kiedy jej potrzebujemy – podkreślił.

Minmade istnieje od 2010 roku. Należy do Grupy WB, która jest największym polskim koncernem z udziałem Skarbu Państwa (Polski Fundusz Rozwoju ma w nim 25 procent udziału wraz z kontrolą przepływu kapitału).

PIK: Łączność dla energetyki z nagrodą EUROPOWER 2019