Szef MSZ Ukrainy: Niemcy zrozumiały, że gaz to broń Kremla

16 maja 2022, 06:15 Energetyka

– Niemcy nareszcie zrozumiały, że rosyjski gaz to broń, którą Kreml trzyma przy skroni krajów europejskich – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania z szefami dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

Dmytro Kuleba
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Fot. Jędrzej Stachura

– Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że Niemcy nareszcie uświadomiły sobie, iż rosyjski gaz to broń (…), którą Rosja trzyma przy skroni i Ukrainy, i Niemiec, i jakiegokolwiek innego kraju europejskiego – skomentował Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

– Dwa miesiące temu Niemcy mówiły, że embargo naftowe przeciwko Rosji nie jest możliwe, a teraz, co należy zauważyć, są jednym z głównych krajów, które forsują to embargo – dodał.

Kułeba przypomniał również, że w niemieckim społeczeństwie można odnaleźć zagorzałych przeciwników zarówno rezygnacji z rosyjskich zasobów energetycznych, jak i przekazania broni potrzebnej Ukrainie, jednak „nie stanowią oni większości w tym kraju”.

Ministrowie spraw zagranicznych G7 poparli w piątek przekazanie kolejnej pomocy i broni Ukrainie – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Ultimatum rublowe dzieli Polskę i Niemcy po kontrowersyjnej opinii Komisji