Szef niemieckich Zielonych o Nord Stream 2: Rosja gra z nami w pokera

19 października 2021, 16:30 Energetyka
Rury. fot. Nord Stream 2
Rury. Fot. Nord Stream 2

Niemcy są uzależnione od Rosji w zakresie dostaw gazu, a obecny rząd musi negocjować więcej dostaw z Moskwą – powiedział współprzewodniczący partii niemieckich Zielonych Robert Habeck. Podkreślił jednak, że gazociąg Nord Stream 2 nie może zostać certyfikowany ze względu na unijną dyrektywę gazową.

– Jesteśmy zależni od Rosji, która ogranicza dostawy gazu. Magazyny gazu w Niemczech nie są pełne, ale popyt jest wysoki. Obecny rząd niemiecki nie może tracić czasu i musi rozmawiać z Rosją, aby zmienić tę sytuację. Wygląda na to, że Rosja gra z nami w swego rodzaju pokera – powiedział Habeck w wywiadzie dla telewizji ARD. Tymczasem przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholtz powiedział, że zatwierdzenie Nord Stream 2 to kwestia „absolutnie formalnych procesów”.

Rurociąg Nord Stream 2 został ukończony i obecnie czeka na zatwierdzenie przez niemieckie organy regulacyjne ds. energetyki, zanim zacznie nim płynąć gaz. W UE mówi się, że Rosja celowo wstrzymuje dodatkowe dostawy gazu, aby zmusić Niemcy do zatwierdzenia gazociągu. Według rosyjskiego premiera Aleksandra Nowaka jednak dodatkowe dostawy gazu wymagają rozmów i kontraktów.

Opracował Michał Perzyński