Szef unijnej dyplomacji wierzy w kompromis dotyczący embarga na rosyjską ropę

13 maja 2022, 13:30 Alert
Joseph Borrell fot. EU EC

Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji, powiedział, że rozmowy na temat nałożenia szóstego pakietu sankcji na Rosję będą kontynuowane 16 maja, i wierzy, że zostanie wtedy osiągnięte porozumienie. 

– W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych zdecydują w tej sprawie – powiedział Borrell dziennikarzom na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów G7.

– Jestem pewien, że dojdziemy do porozumienia. Potrzebujemy tego porozumienia, ponieważ musimy pozbyć się zależności od rosyjskiej ropy – powiedział szef dyplomacji UE.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że ​​przedstawiciele krajów UE nadal dyskutują o propozycjach szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ale zaznaczyła, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić kiedy sankcje zostaną zaakceptowane. Stali przedstawiciele państw członkowskich UE omawiają w maju propozycje szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. W szczególności zapis dotyczące embarga na sprowadzanie ropy rosyjskiej.

Główną hamulcowym w zatwierdzeniu sankcji są Węgry , które odmawiają poparcia propozycji w ich obecnym kształcie. Budapeszt motywuje swoje stanowisko chęcią ochrony własnej gospodarki.

Decyzja o nałożeniu sankcji musi zapaść jednogłośnie.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski