Szef unijnej dyplomacji zapewnia, że Ukraina będzie zaangażowana w certyfikację Nord Stream 2

4 stycznia 2022, 18:00 Bezpieczeństwo
fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

– Jeśli Rosja zdecyduje się na agresję wobec Ukrainy, jesteśmy gotowi do zdecydowanej reakcji; obecna sytuacja jest zagrożeniem dla stabilności i bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale także regionu -powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Polityk odniósł się w tym kontekście także do Nord Stream 2.

Josep Borell o Nord Stream 2 i sporze Rosji z Ukrainą

– Celem mojej wizyty (w Kijowie – red.) jest skoncentrowanie się na sytuacji politycznej i bezpieczeństwa na Ukrainie w świetle ostatnich napięć wywołanych przez Rosję. Chcę przekazać przesłanie silnego europejskiego poparcia, a także podkreślić, że każda prowokacja czy agresja na Ukrainę miałaby poważne konsekwencje. Chcę również podkreślić, że Ukraina, jak każdy inny kraj na świecie, ma prawo i swobodę wyboru sojuszy i partnerstw politycznych lub dotyczących bezpieczeństwa. Bez Ukrainy nikt nie będzie decydował o sprawach związanych z Ukrainą – powiedział Borell.

– Jeśli chodzi o Nord Stream 2, sprawa jest teraz w rękach niemieckich organów regulacyjnych. Komisja zostanie poproszona o opinię, gdy regulator przyjmie projekt decyzji w sprawie certyfikacji. Ukraina będzie zaangażowana w proces certyfikacji – dodał.

Opracował Michał Perzyński