Szefczovicz: Zniesienie barier handlowych przyspieszy współpracę UE i USA

16 maja 2019, 15:00 Energetyka
Sefcovic Szefczowicz
Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont (CC BY 2.0)

– Jestem przekonany, że to dopiero początek i że USA wkrótce zwiększą swoje możliwości eksportowe. Gdyby Stany Zjednoczone zniosły swój system zezwoleń na eksport w kierunku UE, przyspieszyłoby to nawet istniejącą dynamikę – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz na uroczystym otwarciu terminalu eksportowego Cameron LNG w Luizjanie. W wydarzeniu wziął również udział prezydent USA Donald Trump.

– Kiedy zostałem wiceprzewodniczącym Komisji odpowiedzialnym za unię energetyczną w 2014 roku, zobowiązałem się, że kryzys gazowy się nigdy nie powtórzy. Dlatego bezpieczeństwo energetyczne jest na szczycie priorytetów moich i Komisji Europejskiej. Od tego czasu skupiliśmy się na dywersyfikacji źródeł gazu, upewniając się, że każdy kraj UE będzie miał dostęp do co najmniej trzech różnych dostawców – powiedział Szefczovicz.

Powiedział on, że KE  już na początku 2015 roku przyjęła Europejską strategię LNG, zainwestowano prawie 700 mln euro (790 mln USD) w odpowiednią infrastrukturę przesyłową i terminale. – Dzięki tym wysiłkom wkrótce każde państwo członkowskie UE będzie miało dostęp do mocy LNG – zapowiedział.

Szefczowicz przypomniał, że UE jest największym importerem gazu na świecie, a jej potrzeby w zakresie importu wzrosną w wyniku spadku własnej produkcji: – Nasza zdolność importowa LNG jest znacznie wyższa niż 200 mld m sześc. i będzie się jeszcze zwiększać w nadchodzących latach. Mamy już dobrze rozwinięte zdolności importowe LNG w jedenastu krajach UE. Nowe terminale zostały niedawno zbudowane na Litwie i w Polsce. Dodatkowe planowane są w Chorwacji, Grecji i Niemczech – mówił.

– Dwa lata temu przyjechałem na największe na świecie targi energetyczne „CERA week”, „gazowe Davos” w Houston. Promowałem tam nasze plany LNG i zaapelowałem do amerykańskiego przemysłu, aby zmienił swoją praktykę biznesową i przybył również do Europy ze swoim LNG. W Houston oświadczyłem, że jesteśmy otwarci na biznes.
Od tego czasu wiele się zmieniło i muszę powiedzieć, że ostatnie wydarzenia przekraczają nasze oczekiwania. Decydujący kamień milowy został ustalony podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Junckerem w dniu 25 lipca zeszłego roku, gdy z prezydentem Trumpem zgodzili się, że LNG będzie w centrum naszej współpracy Od tego czasu eksport amerykańskiego LNG do UE wzrósł o 272 procent, a ponad jedna trzecia amerykańskiego LNG dociera do Europy! – mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

– Jestem przekonany, że to dopiero początek i że USA wkrótce zwiększą swoje możliwości eksportowe do ponad 120 mld m sześc. Gdyby Stany Zjednoczone zniosły swój system zezwoleń na eksport w kierunku UE, przyspieszyłoby to nawet istniejącą dynamikę. Mogę zapewnić, że do tej pory my, Europejczycy, ukończymy naszą infrastrukturę.
Otwarcie Cameron LNG będzie początkiem nowego rozdziału, w którym USA i UE jako najbliżsi sojusznicy dodadzą nowy, kluczowy aspekt do naszego silnego partnerstwa, a także poszerzą zakres naszego bezpieczeństwa i obrony, a współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego będzie stanowić tego ważny filar – mówił Szefczovicz.

– UE i USA mają najbardziej znaczące stosunki dwustronne na świecie, oparte na wspólnych wartościach i interesach. Mogę zapewnić, że Unia Europejska zobowiązała się do dalszego silnego partnerstwa z USA – zakończył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.