Szefowa KE zapowiada dyskusje nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE

5 października 2021, 17:15 Alert
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen fot. Mueller / MSC/Flicr

Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu – powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Strategiczna rezerwa gazu UE

– W perspektywie krótkoterminowej będziemy rozmawiać podczas Rady Europejskiej, nie tylko dziś (wtorek) wieczorem, ale za dwa tygodnie na formalnej RE, jak postępować z magazynowaniem, rezerwą strategiczną i przyjrzymy się ogólnej strukturze cen na rynku energii elektrycznej. Ponieważ, jeśli ceny energii elektrycznej – są wysokie. Dzieje się tak z powodu wysokich cen gazu i musimy rozważyć możliwość (ich) rozdzielenia, ponieważ mamy dużo tańszą energię z odnawialnych źródeł (…) – powiedziała von der Leyen.

– Jeśli chodzi o gaz, jesteśmy uzależnieni od importu – 90 proc. gazu jest importowane. Gospodarki na świecie rosną, więc rośnie też popyt. Ale podaż nie jest odpowiednio większa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Norwegia zwiększa produkcję, ale wydaje się, że nie dzieje się tak w Rosji – zauważyła szefowa KE, przebywająca z wizytą w Estonii. Jej zdaniem, rozwiązaniem problemu są inwestycje w odnawialne źródła energii, które powinny uniezależnić Wspólnotę od importu i ustabilizować ceny.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Dał nam przykład polski sektor jak zapasy gazu robić mamy. Czas na strategiczne rezerwy w Unii?