Szewczak: Prywatyzacja PKP Cargo to gigantyczny skandal

30 września 2013, 13:54 Koleje

Mianem „gigantycznego skandalu prywatyzacyjnego” główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak określił podczas dzisiejszej konferencji prasowej plany prywatyzacji PKP Cargo. Prywatyzację krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, natomiast zdaniem większości ekspertów to działanie konieczne dla zapewnienia spółce stabilnej przyszłości.

Jest to ewidentny przekręt i można powiedzieć kompletny bezsens ekonomiczny. Polskie koleje mają długi, około cztery mld zł i jedynym sposobem jaki wymyślili w tej chwili szefowie PKP i rząd, to jest pokrycie długów poprzez wyprzedaż majątku – ocenił Szewczak.

Ekonomista podkreślił, że PKP Cargo to jedyna firma z grupy PKP, która przynosi zyski – ok. 4,5 mld zł przychodów rocznie, a prawie 200 mln zł czystego zysku.

 Jest to kompletny absurd, wyprzedać majątek narodowy, za niewielką kwotę, tylko po to, by pokryć długi. Trochę to przypomina skandaliczną prywatyzację Polskich Hut Stali, które były dokonane za prezydentury prezydenta Kwaśniewskiego, kiedy sprzedaliśmy polskie huty stali wraz z wszystkimi możliwymi nieruchomościami, w dużych miastach, centrach Katowic, Częstochowy, Warszawy za sześć milionów złotych. Te pieniądze poszły na długi na rzecz hinduskiego właściciela Mittalapowiedział Janusz Szewczak.