Szewczowicz: Komisja Europejska zabiega o gaz z Turkmenistanu

25 lutego 2015, 11:33 Energetyka

W rozmowie z Financial Times wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Eneretycznej Marosz Szewczowicz poinformował, że Bruksela szuka podstawy prawnej i technicznej dla umożliwienia dostaw turkmeńskiego gazu przez Azerbejdżan i gazociągi Korytarza Południowego. Chodzi głównie o budowę Gazociągu Transkaspijskiego krytykowanego przez Rosję i Iran. Utrzymują one, że inwestycja musi zostać zaakceptowana przez wszystkie kraje basenu Morza Kaspijskiego.

– Ten projekt jest na liście Projektów Wspólnego Interesu (PCI) co pozwoli przezwyciężyć ograniczenia antymonopolowe. To kluczowy projekt dla Unii – powiedział Szewczowicz.

Projekt TANAP zakłada budowę gazociągu z azerskiego pola Szach Deniz przez Gruzję, Turcję, do Grecji. Skąd dalej przez Albanię do południowych granic Włoch doprowadzi go Gazociąg Transadriatycki (TAP). Przez TANAP planowane jest dostarczenie 6 mld m3 gazu do Turcji oraz 10 miliardów m3 do Europy. W przyszłości pojemności gazociągu może zostać zwiększona do 31 mld m3.

Konsorcjum Szach Deniz wybrało projekt TAP w czerwcu 2013 r., jako inwestycję, która doprowadzi gaz ze złoża Szach Deniz 2 do Europy. Udziały w konsorcjum mają: po 20 proc. BP, SOCAR i Statoil, koncern Fluxys – 19 procent, ENAGAS – 16 proc. i Axpo – 5 proc. Po rezygnacji z budowy South Streamu przez Gazprom, TAP jest największą inwestycją energetyczną w tej części Europy z perspektywą na zwiększenie przepustowości z pierwotnie zakładanych 10 mld m3.

Turkmenistan chce słać więcej gazu do większej ilości klientów. Obecnie sprzedaje go Rosji, Iranowi i Chinom. Ministerstwo ropy, gazu i minerałów poinformowało, że Turkmeni planują dywersyfikować portfel umów gazowych przy pomocy nowych projektów infrastrukturalnych jak rozbudowa gazociągu do Chin, dalsze wykorzystanie rur do Rosji i Iranu, budowa gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI) oraz Gazociąg Transkaspijski (TCP). Ten ostatni może zapewnić surowiec Europie poprzez sieć gazociągów Korytarza Południowego, którą popłynie także surowiec azerski.

Turkmenistan planuje zakontraktować w 30 lat wolumen do 5,4 bln m3. Kraj ten posiada bogate złoża surowców jak Galkynysz i Jaszlar szacowane na 26,2 bln m3 gazu.