Szkolenie „Black Eagle – 14” rozpoczęte

4 listopada 2014, 11:24 Bezpieczeństwo

W poniedziałkowej uroczystości oficjalnego rozpoczęcia międzynarodowego szkolenia „Black Eagle -14”, z udziałem kompanii honorowej świętoszowskiej brygady, na OSPWL Żagań – Karliki wzięła udział liczna grupa żołnierzy polskich i brytyjskich. Żołnierze świętoszowskiej brygady przez najbliższe tygodnie będą wspólnie szkolić się na obiektach poligonowych Żagania i Świętoszowa z żołnierzami brytyjskimi.

Ćwiczenia Black Eagle. Fot. MON.

Podczas tej krótkiej ceremonii został podpisany protokół przekazania pododdziału brytyjskiego w podporządkowanie dowódcy 10BKPanc – pułkownika Macieja Jabłońskiego. Podpis na protokole ze strony brytyjskiej złożył dowodzący żołnierzami brytyjskimi na czas ich pobytu w Polsce podpułkownik Justin Kingsford.

Obecny na uroczystości dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej – generał dywizji Jarosław Mika życzył wszystkim szkolonym wytrwałości w czasie całego szkolenia.

– Przed wami czas prawdy, czas szkolenia, podczas którego wspólnie realizować będziecie przedsięwzięcia sztabowe oraz szkolenie taktyczne i ogniowe. Sprawdzianem waszych umiejętności będzie wspólne ćwiczenie taktyczne z wojskami. Jestem przekonany, że zdobyte doświadczenia przyniosą wymierne korzyści dla obu stron i procentować będą w przyszłości w naszej służbie. – mówił do zgromadzonych na poligonie żołnierzy dowódca „Czarnej Dywizji”.

W swoim przemówieniu do zgromadzonych żołnierzy i przybyłych gości swój entuzjazm i pozytywne aspekty ze wspólnego szkolenia wyraził dowódca świętoszowskich pancerniaków.

– Cieszę się, że będzie nam dane podczas tego prawie miesięcznego szkolenia poznać się wzajemnie – bo właśnie klimat wspólnego poligonu jest najlepszym miejscem do tego. Najbliższe tygodnie będą dla nas także dobrym czasem, aby doskonalić działanie procedur oraz wymienić się doświadczeniami a przede wszystkim udowodnić, że działamy „ramię w ramię”. „Black Eagle” to także dobra sposobność i ważny krok na drodze do integracji i tworzenia wspólnych podstaw współpracy. Mam nadzieję że nasze wspólne zaangażowanie w to szkolenie, wysiłek i trud włożony w przygotowanie tego ćwiczenia i jego przebieg przyniesie nam owocne doświadczenia i pomoże zbudować mosty przyjaźni teraz i w przyszłości. Niech w czasie całego ćwiczenia towarzyszy nam maksyma dobrze nam wszystkim znana i sprawdzona – „Wspólny cel, jedna drużyna”  – tymi słowami zwracał się do polskich i brytyjskich żołnierzy pułkownik Maciej Jabłoński.

Znaczenie wspólnego szkolenia z żołnierzami polskimi podkreślał w swoim przemówieniu także dowódca brytyjskich żołnierzy – podpułkownik Justin Kingsford, który ujął wszystkich zgromadzonych wygłoszeniem fragmentu swojej mowy w języku polskim – niełatwym do wymowy dla cudzoziemców.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej