Szwedzki atom na celowniku służb Chin i Rosji

15 stycznia 2018, 10:30 Alert
Nuclear_Power_Plant_Cattenom
Elektrownia atomowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

Raport szwedzkiej agencji obrony dla Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego wskazuje na zagrożenie bezpieczeństwa w dostawach energii w Szwecji.

Chodzi o szpiegostwo rosyjskie i chińskie, operacje informacyjne i potencjalne problemy w elektrowniach jądrowych z powodu dużej rotacji personelu zagranicznego.

Chiny chcą technologii

– Zauważamy oznaki szpiegostwa przemysłowego z Chin, które są zainteresowane nową technologią, by zdobyć przewagę – mówi Henrik Häggström, starszy analityk w Centrum Studiów Zagrożeń Asymetrycznych Szwedzkiej Akademii Obrony gazecie Svenska Dagbladet.

Rosja chce informacji

Rosyjskie agencje wywiadowcze również wykazały rosnące zainteresowanie różnymi częściami szwedzkiej infrastruktury w czymś co jest interpretowane jako planowanie wojskowe.

Od kilku lat widzimy jak elektrownie jądrowe ponownie stają się celem rosyjskiego wywiadu wojskowego, ponieważ są zainteresowane sektorem jądrowym – mówi Häggström.

Potrzebne są systemy bezpieczeństwa

Szwedzka energetyka jądrowa jest uważana za całkiem bezpieczną pod względem cyberbezpieczeństwa. Jednak w przemyśle jądrowym odnotowuje się znaczny obrót personelu zagranicznego, a kontrole przeszłości osób nie istnieją lub są nietypowe.

– Ważne jest, aby mieć systemy do testowania bezpieczeństwa i kontroli rejestru, które działają, nawet na poziomie międzynarodowym. Jest tu duży potencjał do rozwoju – mówi Häggström.

Svenska Dagbladet/Michał Perzyński