Szwecja: „Rosja prowadzi wojnę informacyjną ws. Gotlandii”. W tle Nord Stream 2

20 lipca 2016, 06:45 Alert

(Helahalsingland/Wojciech Jakóbik)

Szwedzki okręt podwodny

Minister obrony narodowej Szwecji Peter Hultqvist przyznał w wywiadzie dla Podd72, że widoczna jest wojna informacyjna prowadzona przeciwko jego krajowi przez Rosję. Jej narzędziami są media tradycyjne i społecznościowe.

– Duże środki są wykorzystywane do tego, aby przedstawić obraz świata takim, jakim oni go widzą. Założenie jest takie, że w ten sposób zyskają wpływ – powiedział Szwed. W ten sposób w przekonaniu ministra Rosja prowadzi politykę pogłębiania różnic w Europie i w stosunku do USA.

Przykładem propagandy mogła być wizyta rosyjskiej telewizji NTV na szwedzkiej wyspie Gotlandia, gdzie ma znajdować się baza sprzętowa kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Jak podaje szwedzka gazeta Helahalsingland, wszystkie wywiady w materiale z Gotlandii zostały zmanipulowane. Manipulowano także faktami w komentarzu do dokumentu.

Rosjanie mieli zmanipulować treść materiału, aby wywrzeć wrażenie, że Gotlandia ma posłużyć NATO do inwazji na Rosję. Rzeczywista wypowiedź przedstawiciela władz wyspy, w której tłumaczył on obawy o bezpieczeństwo środowiskowe została przetłumaczona, jako komentarz na temat znaczenia Gotlandii twardego bezpieczeństwa od początku dwudziestego wieku i krytyka zbrojenia wyspy.

Minister Peter Hultqvist przyznał, że doszło do manipulacji. Podkreślił, że Gotlandia ma kluczowe znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa Szwecji, kontroli ruchu lotniczego i morskiego. – Bardzo negatywnie patrzę na siły próbujące przekonywać, że (wzmacniania obrony na Gotlandii – przyp. red.) to zła decyzja – powiedział gazecie Helahalsingland.

Szwedzki dziennik przypomina, że od 2001 roku NTV jest kontrolowane przez rosyjski Gazprom. To firma, która jest odpowiedzialna za projekt Nord Stream 2. W gotlandzkim porcie Slite chciałaby składować rury na potrzebę budowy kolejnego gazociągu przez Morze Bałtyckie. Przeciwko konstrukcji opowiadają się państwa Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie, Rumunia i Włochy. W Szwecji protestują przeciwko niemu opozycyjni Liberałowie i Konserwatyści. Przeciwko Nord Stream 2 wypowiedział się minister mieszkalnictwa Peter Eriksson.