Szwed-Lipińska: KSE musi być przystosowany do przyjęcia energii ze źródeł odnawialnych

21 września 2021, 10:45 Energetyka

– Rozpoczyna się dyskusja nad przystosowaniem sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej do zmian. Krajowy System Elektroenergetyczny musi dostosować się do przyjęcia energii ze źródeł odnawialnych – mówi Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych w Urzędzie Regulacji Energetyki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021.

EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl
EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl

Katarzyna Szwed-Lipińska przyznała, że obserwujemy dynamiczny wzrost cen energii w Europie. – W ramach postępowań taryfowych, w postępowaniu dotyczącym gospodarstwa domowego, będziemy starali się równoważyć wzrosty, ale nie ma możliwości oddziaływania, jeżeli chodzi o pozostała część rynku. Tu jest rola ustawodawcy. W projektach widać już próbę oddziaływania na wzrastające ceny poprzez aktywizację społeczności energetycznej, zmiany w przepisach dotyczących prosumentów, zmiany przepisów dotyczące linii bezpośredniej. Powinniśmy odpowiedzieć na pytanie jak łagodzić skutki wzrostów energii. Widzimy wzrost konsumpcji energii w budownictwie. Nowe wyzwania to wzrost konsumpcji energii, czy zmniejszanie emisji CO2. Teraz możemy dostrzec kumulację zmian, od których nie ma już odwrotu – powiedziała.

Szwed-Lipińska odniosła się również do lipcowej nowelizacji prawa energetycznego. – Te zmiany rozpoczynają dyskusję nad przystosowaniem sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej do następujących zmian. KSE musi dostosować się do przyjęcia energii ze źródeł odnawialnych – zaznaczyła.

– Obserwujemy także kierunek uniezależnienia się przemysłu wytwórczego i przetwórczego od KSE, ale trzeba to robić rozsądnie, aby nie obciążało tych pozostałych użytkowników. Jest szereg rozwiązań sygnalizowanych kierunkowych, ale będą wymagały sprawnego przełożenia do regulacji krajowych – powiedziała.

Zdaniem dyrektor, trzeba podjąć próby łagodzenia wzrostu cen. – Prezes URE bierze właśnie udział w jednym ze spotkań. Wielokrotnie dyskutowaliśmy kwestię uwolnienia cen, ale nie potrafię powiedzieć, kiedy to nastąpi – przyznała.

Opracowali Małgorzata Kamonciak i Jędrzej Stachura

MKiŚ dostrzega możliwość niedoborów nadwyżki mocy w KSE po 2025 roku