Szwedzi i Koreańczycy będą wspólnie badać energetykę na morzu
2 września 2024 roku Koreański Instytut Badań nad Statkami i Inżynierią Oceaniczną (KRISO) oraz Szwedzki Instytut Badawczy RISE podpisały porozumienie o współpracy w zakresie badań morskich. Oba instytuty zamierzają zintensyfikować wspólne wysiłki na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii w swoich wspólnych obszarach zainteresowań.
Christian Finnsgård, szef badań morskich w RISE, podkreślił, że podpisanie tego porozumienia stworzy możliwości dla obu instytucji do rozpoczęcia wspólnych badań nad dekarbonizacją i cyfryzacją w sektorze morskim. Dodał, że współpraca przyniesie korzyści obu krajom, umożliwiając im osiąganie znaczących postępów.
Warto przypomnieć, że w lipcu 2024 roku KRISO nawiązało współpracę z towarzystwem klasyfikacyjnym ABS, aby pracować nad rozwojem małych statków napędzanych reaktorami modułowymi (SMR) oraz pływających platform do generowania energii. W ramach tej współpracy ABS zapewni analizę regulacji i międzynarodowych standardów, podczas gdy KRISO opracuje kluczowe technologie oraz zaprojektuje platformę i model komercjalizacji, który w przyszłości może dostarczać stabilną energię do obszarów wyspiarskich.
Warto również wspomnieć, że we wrześniu 2023 roku KRISO uzyskało zgodę w zasadzie (AiP) od ABS na projekt platformy morskiej do produkcji wodoru i amoniaku. Projekt ten zakłada wytwarzanie zielonego wodoru przy użyciu energii elektrycznej z farmy wiatrowej, a także obejmuje systemy odsalania, elektrolizy, sprężania wodoru, wytwarzania azotu oraz syntezy amoniaku.
Offshore energy / Mateusz Gibała