Szwedzki Ericsson rzuca wyzwanie Huawei w Europie i w Azji

18 kwietnia 2019, 15:45 Alert
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson poinformował w środę, że uruchomił pierwszą komercyjną europejską sieć 5G wraz ze szwajcarskim operatorem Swisscom.

Szwedzki dostawca sprzętu sieciowego przekazał w oświadczeniu, że sieć 5G, uruchomiona w 54 miastach w Szwajcarii, została włączona tuż po północy 17 kwietnia, po tym jak Swisscom uzyskał licencję na jej obsługę w kraju. Spółka zawarła dotychczas transakcje na dostawy technologii 5G z 18 klientami – operatorami. Zamierza wprowadzić własne rozwiązania z zakresu 5G na szeroką skalę także w Azji, pod koniec 2019 roku.

– Będzie to stopniowo wpływać na marże krótkoterminowe, ale w dłuższej perspektywie wzmocni naszą pozycję – podkreślają przedstawiciele spółki.

Ericsson, to jeden z głównych rywali chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei na rynku 5G. Ostrzeżenia władz amerykańskich oraz służb wywiadowczych w wielu krajach europejskich miały wpłynąć na decyzję o odstąpieniu od współpracy z tą chińską firmą, w zakresie dostaw technologii 5G. Obawy dotyczą możliwego zagrożenia dla bezpieczeństwa i sieci telefonii komórkowej.

thelocal.se/Bartłomiej Sawicki