Szwedzki port nie dla Nord Stream 2

16 grudnia 2016, 06:45 Alert

Komitet Techniczny w ramach prac Rady Regionalnej na wyspie Gotlandii nie wyraził zgody na wynajęcie przestrzeni magazynowej w porcie Slite konsorcjum Nord Stream 2 AG, które planuje budowę nowego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego. Władze regionalne Gotlandii początkowo chciały zgodzić się na tę inwestycję, jednak dzięki argumentom przedstawionym przez szwedzki rząd, zmieniły zdanie. Rada regionalna oczekuje obiecanej rekompensaty z tytułu utraty potencjalnych zysków z opłat za wynajem oraz inwestycji konsorcjum Nord Stream 2.

Decyzja opiera się na informacjach, które posiadł przewodniczący Rady Regionalnej Gotlandii, Bjorn Jansson po spotkaniu z ministrem obrony narodowej Peterem Hullqvistem, minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom z 15 grudnia. Członkowie szwedzkiego rządu przekonywali przedstawicieli władz lokalnych na Gotlandii oraz w Karlshamn, gdzie miałaby druga baza zaopatrzeniowa Nord Stream 2, że zgoda na wynajęcie portów może rodzić konsekwencje dla polityki obronnej kraju.

fot. Nord Stream AG

– Rząd wykonuje inne niż my analizy dotyczące bezpieczeństwa i polityki obronnej. Byliśmy przekonywani do zrezygnowania z tej umowy. Po przedstawieniu argumentów jednomyślnie zdecydowaliśmy przestrzegać rekomendacji rządu – powiedział przewodniczący Komitetu Technicznego Tommy Gardell. Na podstawie tej rekomendacji w styczniu zarząd regionu podejmie oficjalną decyzję, a pod koniec lutego ostateczną decyzję podejmie Rada Regionu.

Rząd zadeklarował, że samorządy mogą dostać rekompensatę za odmowę dzierżawy portów. Zyski dla Slite oraz Karlshamn szacowane były na od 25 do 100 mln szwedzkich koron. Decyzja w sprawie rekompensaty ma zostać podjęta po nowym roku.

Przypomnijmy, że w październiku br., Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych szwedzkiego Micael Bydén przekonywał, że Gazprom nie powinien otrzymać zgody na magazynowanie rur na potrzeby budowy Nord Stream 2. – Nie chciałbym, aby inne państwo, bez względu na to jakie, otrzymało dostęp do infrastruktury, która jest bardzo ważna dla sił zbrojnych – powiedział Byden, zapytany przez telewizję SVT o plany rosyjskiej spółki Gazprom wobec Gotlandii.

W połowie września inwestor rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 złożył u szwedzkich władz wniosek o pozwolenie na jego budowę przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji. Wniosek jest obecnie rozpatrywany.

Konsorcjum Nord Stream 2 poinformowało z wyprzedzeniem, że uszanuje każdą decyzję samorządów szwedzkich, a jeśli oba wspomniane porty nie będą dla niego dostępne, to będzie szukać nowych lokalizacji wokół Morza Bałtyckiego.

Szwecja przekonała samorządy do powiedzenia „nie” Nord Stream 2

 

Helagotland