Szydło: Najważniejsza wypłata świadczeń w KW. Plan ratowania górnictwa wprowadzimy „za niedługi czas”

22 lutego 2016, 12:40 Energetyka

Sytuacja w Kompanii Węglowej jest uspokojona – oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło. Według niej najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności. Energetyka i górnictwo to są filary, które muszą być wspólnie wzmacniane – podkreśliła.

Podczas poniedziałkowej konferencji na terenie Elektrowni Jaworzno III premier Szydło zapowiedziała, że będzie rozmawiała z władzami spółki Tauron o jej planach inwestycyjnych. Podkreśliła, że rząd zmierza do reindustrializacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

„Tematy gospodarcze, związane z rozwojem przemysłu reindustrializacji mieszczą się w programie rozwoju, który został przez rząd przyjęty i który będziemy konsekwentnie realizowali. Dla nas priorytetowymi sprawami jest wszystko, co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, rozwojem regionów. Tutaj na Śląsku energetyka i górnictwo to są te dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane, żebyśmy mogli mówić, również w kontekście rozwoju całej polskiej gospodarki, o silnym, szybszym rozwoju Polski” – powiedziała premier Szydło.

Dodała, że rządowi zależy na tym, żeby „pokonać pułapkę średniego rozwoju” i aby polskie firmy były konkurencyjne. „Oczywiście dla nas priorytetowymi sprawami jest to wszystko co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy co wiąże się z rozwojem regionu. Tutaj na śląsku energetyka i górnictwo to są dwa filary, które muszą wspólnie być wzmacniane po to abyśmy mogli mówić w kontekście rozwoju całej polskiej gospodarki o silnym, szybszym rozwoju Polski. Szybszy rozwój Polski to również szansa na aby z tego rozwoju korzystali wszyscy Polscy obywatele. Zależy nam na tym aby polska gospodarka była konkurencyjna, żeby polskie firmy mogły konkurować na rynkach światowych z najlepszymi. Żeby przede wszystkim pokonać pułapkę średniego rozwoju o czym mówimy w naszym programie rozwojowym. Tutaj w Jaworznie będziemy rozmawiali właśnie o energetyce, o górnictwie i o gospodarce” – mówiła premier.

Dziennikarze pytali premier o sytuację w górnictwie, szczególnie o rozmowy toczące się w Kompanii Węglowej.

„Jeżeli mówimy o problemach górnictwa, nie można uciekać od trudnych rozmów, ale one cały czas się toczą. Chcę podziękować stronie społecznej, że bierze udział w tych rozmowach, że wspólnie wypracowujemy program, który będzie przyjęty. To nie jest tak, Że możemy dzisiaj mówić o sytuacji całego polskiego górnictwa na takim samym poziomie. Inna jest sytuacja zakładów górniczych, które w tej chwili są w grupie Tauron, inna jest sytuacja zakładów górniczych w Kompanii Węglowej, jeszcze inna sytuacja jest w Lubelskim Węglu, jeszcze inna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jeszcze inna w górnictwie węgla brunatnego” – powiedziała.

„Rozmowy trwają, pracują zespoły. Sytuacja jest uspokojona w tej chwili. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności (…) To jest w tej chwili pod kontrolą. Musimy pamiętać o jednym. Przez osiem lat nie robiono nic, jeśli chodzi o polskie górnictwo, chyba że jako próbę reformowania uznamy to, że poprzednia ekipa rządząca konsekwentnie górnictwo polskie niszczyła doprowadziwszy do sytuacji, jaka jest w tej chwili” – dodała premier.

W opinii Szydło odpowiedzialna polityka wobec górnictwa wymaga przygotowania planu, który „będzie skuteczny i racjonalny”. „Jeżeli dzisiaj miałabym powiedzieć, jakie są szanse, w jakim czasie dojdzie do porozumienia, wprowadzenia konkretnego planu do realizacji, to myślę, nie jest to długi czas” – podkreśliła premier. „Przede wszystkim chce podziękować, że jest zrozumienie i współpraca bo nie da się rozwiązać problemów polskiego górnictwa nie współpracując ze stroną społeczną ale też i z szefami, zarządami, szefami zakładów górniczych czy spółek górniczych” – mówiła Szydło.

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) chce rozmawiać ze związkowcami o poziome przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w spółce. Do spotkania w tej sprawie ma dojść w tym tygodniu. Zaproszenie do rozmów to odpowiedź na postulat związków w ramach sporu zbiorowego.

Kompania Węglowa to największy w Polsce producent węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 34 tys. osób i wydobywa ok. 28 mln ton węgla rocznie. Do końca kwietnia czynne kopalnie KW mają trafić do Polskiej Grupy Górniczej; jej udziałowcami będą m.in. katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego, którzy łącznie mają wnieść do spółki ok. 1,5 mld zł.

Źródło: Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl