Szydło: Via Carpatia napędzi rozwój Międzymorza

7 listopada 2016, 11:26 Drogi

Dzisiaj premier Beata Szydło bierze udział w konferencji “10 lat Deklaracji Łańcuckiej. Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość” w Łańcucie. Szefowa rządu uczestniczy w ceremonii podpisania porozumienia o współpracy na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpatia, zabrała też głos podczas sesji otwierającej konferencję.

W 2006 r. ministrowie transportu Polski, Litwy, Polski, Słowacji i Węgier podpisali tu tzw. Deklarację Łańcucką w sprawie utworzenia najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe. Cztery lata później do inicjatywy dołączyły Bułgaria, Rumunia i Grecja. Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Źródło: Twitter, KPRM

Podczas konferencji, premier Beata Szydło podkreśliła, że Via Carpatia otwiera  drogę na świat, jest symbolem polskiego rozwoju.- Rozwój Polski wschodniej, projekty, które mają być tu realizowane są priorytetem mojego rządu. Via Carpatia wpisuje się doskonale w szanse, które otwierają się przed naszym regionem.Via Cartptia staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to najważniejsze strategiczne przedsięwzięcie infrastrukturalne, które chcemy realizować – powiedziała podczas konferencji premier RP.

via-carpatia

Obecny w Łanucie, minister Transportu i Budownictwa, Andzrej Adamczyk podkreślił, że polskiej stronie zależy, by Via Carpatia była tematem żywym na forum krajowym oraz europejskim.

Polska Agencja Prasowa/KPRM