Tajwan i Litwa będą współpracować przy półprzewodnikach i nie tylko

29 października 2021, 13:15 Alert
Półprzewodniki. Źródło: freepik
Półprzewodniki. Źródło: freepik

Tajwan podpisał porozumienie (memorandum of understanding) z Litwą, w ramach którego będą wspólnie promować rozwój produkcji półprzewodników i biotechnologii.

Delegacja Tajwanu, w skład której wchodzą przedsiębiorcy i urzędnicy państwowi, dzisiaj kończy trzydniową wizytę w Wilnie. Tajwańczycy wzięli udział w Forum Handlu i Inwestycji, gdzie mogli spotkać przedstawicieli wielu firm litewskich.

W trakcie pobytu, Tajwańczycy przekazali Litwinom dziesięć dronów policyjnych i 400 koców ekologicznych. W ten sposób ministerstwo spraw zagranicznych Republiki Chińskiej na Tajwanie chce wesprzeć Litwę w ochronie granic oraz zapewnić pomoc uchodźcom.

Ministerstwo gospodarki Tajwanu ogłosiło, że Tajwański Instytut Badań Technologii Przemysłowych (ITRI), Enterprise Lithuania i Invest Lithuania będą współpracować przy rozwoju przemysłu półprzewodników, nauk przyrodniczych, biotechnologii, technologii laserowych i satelitarnych, badań nad kryształami i finansów. Informacja o porozumieniu pojawiła się po tym, jak ITRI otrzymał nagrody w tegorocznym plebiscycie R&D 100 Awards. Tajwan podkreśla, że oczekuje w przyszłości partnerstwa z Litwą.

TaiwanNews/Jędrzej Stachura

Stachura: Tajwan znalazł się w centrum wojny o chipy USA i Chin