Tak słabo na rynku ropy nie było od wielu tygodni

18 kwietnia 2019, 09:30 Alert
ropa energetyka platforma

Ropa w USA kosztuje lekko poniżej 64 dolarów za baryłkę, ale tak słabego tygodnia surowiec ten dawno nie notował – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,83 USD, po zwyżce ceny o 0,11 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 71,70 USD za baryłkę, po wzroście notowań również o 0,11 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na maj minimalnie staniała – z 473,3 juanów za baryłkę do 472,3.

Inwestorzy poznali oficjalne dane o zapasach paliw w USA. Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 1,40 mln baryłek, czyli o 0,31 proc., do 455,15 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał tymczasem ich wzrostu o 2,1 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,17 mln baryłek, czyli o 0,51 proc., do 227,95 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły zaś o 362 tys. b., czyli o 0,28 proc. do 127,69 mln b. – podał DoE.

Na razie gracze na rynku ropy wolą pozostawać na uboczu z powodu wielu niepewności związanych z rynkiem tego surowca: po pierwsze – nie wiadomo jak dalej zachowywać się będą kraje OPEC+, które od początku 2019 r. konsekwentnie zmniejszają dostawy swojej ropy, po drugie – wiele krajów, póki co, woli nie zamawiać irańskiej ropy, bo nie wiadomo czy USA, które wprowadziły sankcje na Iran, przyznają niektórym państwom dalsze ulgi w imporcie irańskiego surowca, a po trzecie – nie wiadomo jak dalej będzie wyglądać sytuacja podażowa na rynku ropy w USA, gdzie zapasy ropy są nadal bardzo wysokie, a jej produkcja rekordowa.

„Na razie więc inwestorzy przyjęli postawę +wait-and-see+ przed tym, co wydarzy się w maju, a mamy wówczas i posiedzenie OPEC, i wygasają też zwolnienia przyznane przez USA niektórym krajom na import irańskiej ropy” – wymienia Kei Kobashi, starszy analityk Sumitomo Corporation Global Research Co.

„Nie ma co obstawiać przed majem – jest za dużo niepewności” – podkreśla.

Ropa w USA staniała podczas poprzedniej sesji o 0,5 procent.

W ciągu ostatniego tygodnia – od 12 kwietnia – surowiec na NYMEX stracił 0,3 proc. Jeśli strata utrzyma się do końca tego dnia, będzie to pierwszy tydzień od sześciu, który ropa w USA zakończy spadkiem notowań.

W piątek nie będzie handlu ropą WTI i Brent z powodu przerwy na giełdach na święta wielkanocne.

Polska Agencja Prasowa