font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 29 listopada, 2013 godz. 11:49   
REDAKCJA

Tamborski: Enea działa sprawnie

fot. Dariusz Iwanskiwww.iwanski.com.pld.iwanski@interia.pl+48 601 362 305

Trzecia co do wielkości grupa energetyczna w kraju obchodzi swoje 10. urodziny. W uroczystości z okazji jubileuszu wziął udział Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu Państwa.

– W dziesiąte urodziny Enei mogę śmiało powiedzieć, że ta spółka podąża we właściwym kierunku. Odpowiada za 8 proc. energii wytwarzanej w Polsce. Ma sprawny zarząd, który intensywnie pracuje nad realizacją strategii, budową wartości spółki dla akcjonariuszy i dobrymi relacjami z klientami, których jest prawie dwa i pół miliona – powiedział Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu Państwa.

Firma wchodzi w kolejne dziesięciolecie z nową strategią korporacyjną, która kładzie nacisk na integrację Grupy. Zgodnie z nią, od 1 stycznia dziesięć kluczowych spółek wejdzie w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej ENEA. Na lata 2014-2020 ENEA planuje inwestycje w wysokości 20 mld złotych.

– Chcemy się koncentrować na korzyściach dla akcjonariuszy i klientów. W najbliższych latach będziemy realizować naszą wizję w pełni zintegrowanej, elastycznie reagującej i efektywnej grupy energetycznej – podkreślił Krzysztof Zamasz, prezes Enei.

Grupa ENEA prowadzi najważniejszą w tej chwili inwestycję w polskiej energetyce. W elektrowni w Kozienicach powstaje najnowocześniejszy w kraju blok energetyczny 1075 MW, spełniających wszystkie, nawet najostrzejsze europejskie normy ekologiczne. Sieć dystrybucyjna firmy pokrywa 1/5 powierzchni Polski. ENEA zatrudnia w sumie ponad 10 tysięcy specjalistów.

Koncern pod nazwą Grupa Energetyczna ENEA S.A. z Zakładem Głównym w Poznaniu powstał 1 stycznia 2003. Było to konsekwencją podjętej rok wcześniej decyzji Ministra Skarbu Państwa o utworzeniu Grupy Zachodniej i konsolidacji pięciu Spółek Dystrybucyjnych: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz, Zakładu Energetycznego Gorzów i Zielonogórskich Zakładów Energetycznych. Latem 2007 roku doszło do wydzielenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego pod nazwą ENEA Operator Sp. z o.o., a jesienią nastąpiło objęcie przez ENEA S.A. akcji Elektrowni „Kozienice”. 17 listopada 2008 r. ENEA S.A., jako pierwsza spółka energetyczna, zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.