Przyszłość aktywów węglowych Tauronu pozostaje nieznana

15 maja 2019, 10:45 Alert

Ministerstwo Energii nie podjęło żadnej decyzji dotyczące aktywów węglowych Tauronu. Z kolei spółka zapowiada, że nie zlikwiduje zakładów górniczych.

Wieża szybu Grzegorz. Fot. Tauron
Wieża szybu Grzegorz. Fot. Tauron

– Tauron szuka sposobu, aby rozwiązać problemy wydobycia. Szukamy źródła finansowania, rozważane są również przesunięcia kapitałowe. To są prace koncepcyjne. Różne opcje są brane pod uwagę – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Na początku tygodnia wiceszef resortu Grzegorz Tobiszowski stwierdził, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami dla aktywów węglowych Tauronu. Odnosząc się do tych słów minister Tchórzewski podkreślił, że wiceminister Tobiszowski powiedział o koncepcjach. – Nie podjęto żadnych decyzji. Czekamy na ostateczne propozycje zarządu. Cały czas jesteśmy z nim w kontakcie – stwierdził.

– Nie ma i nie będzie zgody na przekształcenia, które zagrażałyby istnieniu kopalń – mówił Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. – Warunkiem uzdrowienia kopalni Janina jest budowa poziomu 800 m, warunkiem uzdrowienia kopalni Sobieski jest szyb Grzegorz. W przypadku Brzeszcz, realizujemy program modernizacyjny. Nie ma żadnych planów związanych z likwidacją zakładów górniczych czy likwidacją miejsc pracy.

Piotr Stępiński