Audyt energetyczny od Taurona. Dlaczego warto go wykonać i czy jest obowiązkowy

26 marca 2021, 11:45 Alert

Koszty energii elektrycznej i ciepła mają bez wątpienia kluczowy wpływ na rentowność przedsiębiorstwa i oferowane przez nie usługi. Nie dziwi więc to, że firmy coraz częściej szukają rozwiązań, które pomogą obniżyć zużycie mediów. Na tę potrzebę odpowiedział Tauron i przygotował darmowy e-book dla klientów biznesowych, który zawiera odpowiedzi na ponad 50 najczęściej zadawanych pytań dotyczących poprawy efektywności energetycznej i audytów energetycznych w dużych firmach.

Źródło: Tauron

Poradnik można pobrać tutaj.

Jednym z narzędzi, które pozwalają efektywniej zarządzać energią elektryczną i ciepłem jest wykonanie audytu energetycznego, czyli przeglądu i oceny bieżącego zużycia energii w firmie. Audyt proponuje rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii.

Tauron oferuje dwa rodzaje audytów:

– audyt energetyczny przedsiębiorstwa,
– audyt efektywności energetycznej.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Ten audyt jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorców, które w dwóch ostatnich latach obrotowych (w każdym roku osobno) miały:

– 250 lub więcej osób zatrudnionych,
– 50 mln euro lub więcej rocznego obrotu oraz 43 mln euro lub więcej sumy bilansowej.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu zebranie informacji o zużyciu energii przez budynki, instalację przemysłową oraz zamontowane urządzenia. Dzięki niemu można zarówno ustalić, gdzie uzyskać oszczędność energii, jak i oszacować wielkość potencjalnych oszczędności. Audyt obejmuje swoim zakresem procesy realizowane w przedsiębiorstwie, które odpowiadają za minimum 90 procent całkowitego zużycia energii.

Pierwszy taki audyt należało przeprowadzić do 30.09.2017 r. (jest to termin określony w ustawie o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r.) lub po tym terminie, jeśli dana firma zaczęła spełniać kryteria tzw. dużego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca ma obowiązek powtarzania audytu co 4 lata, więc najbliższy wymagany termin wykonania audytu przypada w 2021 roku.

Audyt efektywności energetycznej

Drugi z audytów oferowanych przez Tauron jest dobrowolny i dotyczy konkretnego przedsięwzięcia, które służy poprawie efektywności energetycznej. Można go przeprowadzić w dowolnym czasie, ale przed rozpoczęciem wdrażania audytowanej inwestycji. Do jego wykonania są zobligowane przedsiębiorstwa, które ubiegają się o tzw. białe certyfikaty. Efektem audytu jest ocena opłacalności ekonomicznej danego przedsięwzięcia i możliwej do uzyskania oszczędności energii.

Więcej informacji na temat audytów można zobaczyć w e-booku „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o audycie energetycznym w firmie”.

Dlaczego warto skorzystać z audytu od Taurona

Tauron oferuje przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz audytu efektywności energetycznej na terenie całego kraju. Wykonuje zarówno pierwszy audyt energetyczny w firmach, które dopiero stały się tzw. dużymi przedsiębiorstwami, jak i kolejne audyty w tych, które pierwszy audyt mają już za sobą.

Podczas audytu energetycznego przedsiębiorstwa Tauron przygotowuje rekomendacje wraz z informacją, czy można uzyskać białe certyfikaty. Przedsiębiorca otrzyma więc dwie grupy rekomendacji, które obejmują:

– przedsięwzięcia, które znajdują się na liście inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej,
– pozostałe przedsięwzięcia, za które nie można uzyskać białych certyfikatów, ale które wpływają na oszczędność energii i obniżenie kosztów.

Dodatkowo przedsięwzięcia zostaną podzielone na kosztowe i bezkosztowe wraz z informacją, czy można w nich wykorzystać odnawialne źródła energii. Tauron wyda wstępną opinię, czy w przedsiębiorstwie można wprowadzić system zarządzania energią, czyli ISO 50001. W tym celu zostanie wykonana krótka analiza i ocena stanu gospodarki energetycznej i zarządzania zasobami energetycznymi w firmie. Jeżeli ze względu na stan obecny firmy nie można przystąpić do certyfikacji, to zostaną określone kolejne kroki jakie należy wykonać, aby wprowadzić ten system.

Jak zamówić audyt od Taurona

Każdy klient zainteresowany audytem wykonanym przez Tauron może wypełnić formularz kontaktowy na stronie www.biznes.tauron.pl. Eksperci Taurona skontaktują się z nim i pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie. Doradcy klientów pomogą także w przygotowaniu niezbędnych formalności.

Materiał opublikowany w ramach współpracy z Tauronem

Tauron może wyłączyć węgiel do 2025-35 roku. Ostateczna decyzja zależy od wsparcia