Tauron przyspiesza rozbudowę sieci ciepłowniczej

23 czerwca 2021, 18:15 Alert

Tauron przyspiesza przyłączenia nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej w metropolii śląsko-dąbrowskiej. Spółka zaznacza, że jest to efekt ożywienia w budownictwie i programu walki z niską emisją. W oparciu o podpisane umowy z odbiorcami, w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowano rozbudowę sieci o łącznej mocy prawie 122 MWt.

Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl
Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

W tym roku Tauron przyłączy do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na 2022 rok zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 76 nowo powstających inwestycji.

– Ciepło sieciowe jest coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście. Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach, to nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku – mówi Jacek Uhryn, prezes Tauron Ciepło.

Tauron podaje, że w najbliższych miesiącach do odbiorców ciepła sieciowego dołączą między innymi kompleks usługowy „Stary Dworzec” w Katowicach (ul. Dworcowa 8), kompleks biurowo-usługowy „Global Office Park” przy ulicy Mickiewicza, a także budynek przy ulicy Warszawskiej 7 (dawna siedziba Banku PKO). Dodatkowo w 2021 roku zakończone zostaną prace związane z przyłączeniem ciepła do budynków nowych osiedli mieszkaniowych w Katowicach – przy ulicach Bytkowskiej, Barbary, Ceglanej, Sikorskiego i Johna Baildona. Ogrzewanie sieciowe uzyskają też budynki nowego osiedla przy ulicy Słonecznej oraz Domino Park w Siemianowicach Śląskich. W tym roku zaplanowano również zakończenie prac przyłączeniowych dla drugiego biurowca KTW przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach – czytamy w komunikacie.

Łącznie do 2026 roku sieć ciepłownicza Tauron Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt. – W najbliższych latach, planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy aby około 20 procent przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe – dodaje prezes Tauron Ciepło.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron wymieni lampy uliczne w Bytomiu