Tauron Ciepło zakończył budowę magistrali ciepłowniczej

31 grudnia 2015, 13:00 Energetyka

Tauron Ciepło zakończył budowę magistrali ciepłowniczej łączącej Siemianowice Śląskie i Katowice z siecią obsługiwaną przez elektrociepłownię należącą do CEZ Chorzów. Inwestycja pochłonęła około 50 mln zł – informuje spółka w rozesłanym komunikacie.

W ramach tego przedsięwzięcia wybudowana została sieć łącząca magistralę zachodnią ZW Katowice z siecią ciepłowni w Siemianowicach Śląskich. Powstała także przepompownia wraz z układami regulacji ciśnienia sieci magistrali ZW Katowice i CEZ Chorzów (wcześniej Elektrociepłownia Chorzów Elcho).

– Inwestycja ta jest konsekwencją długoterminowych planów spółki związanych z rozwojem rynku, szczególnie ze zwiększeniem skali prowadzonej przez naszą spółkę dystrybucji ciepła. Zmodernizowana i rozbudowana sieć zapewnia bezpieczeństwo dostaw do obecnych oraz do nowych odbiorców firmy – mówi Anna Bedla, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Zakończono także budowę odcinka sieci ciepłowniczej łączącej magistralę południową ZW Katowice z systemem magistrali południowej CEZ Chorzów. Nowe magistrale w pełni wykorzystuje się już w dostawach ciepła.

– Ta nowoczesna magistrala zapewni ciągłość i wysoką jakość dostaw ciepła dla mieszkańców Siemianowic Śląskich i Katowic. To dla nas szczególne ważne w kontekście zaplanowanej na 2016 r. derogacji kotłów wodnych w Zakładzie Wytwarzania Katowice, co będzie skutkować ograniczeniem zdolności wytwórczych tego źródła – dodaje Anna Bedla.

W trakcie inwestycji powstało prawie 1,5 km nowych sieci. Blisko 3 km zmodernizowano i przebudowano. Zastosowane technologie zmniejszają straty ciepła, zwiększają efektywność sieci i zmniejszają zanieczyszczenia.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło. Od 2010 r. akcje Tauron Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

Źródło: Grupa Tauron