Tauron zamontuje fotowoltaikę na dachach bloków w Jaworznie

20 lipca 2021, 13:30 Alert
oze fotowoltaika energetyka

Tauron Nowe Technologie poinformował, że zainstaluje panele fotowoltaiczne na dachach 14 budynków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” w Jaworznie. Spółka zaznacza, że instalacje o łącznej mocy 509 kWp będą produkować ekologiczną energię ze słońca.

Tauron Nowe Technologie rozpoczął budowę systemów PV na budynkach wielorodzinnych administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Górnik” w Jaworznie. Spółka podaje, że jest to pierwsza część trzy etapowej inwestycji, dzięki której na blokach pojawią się panele o łącznej mocy 509 kWp. Każdego roku wyprodukują one około 517 tys. kWh ekologicznej energii elektrycznej – czytamy w komunikacie.

– Odnawialne źródła energii to już nie jest moda, a konieczność. Po nowoczesne rozwiązania sięgają nie tylko gospodarstwa domowe, ale też firmy i samorządy. Warto już dziś przestawić się na „czyste” technologie, bo w przyszłości przepisy krajowe oraz wspólnotowe i tak wymuszą na nas zmianę sposobu produkowania energii. Najlepiej ten proces rozłożyć w czasie i stopniowo przygotować się do energetycznej transformacji. Nasza spółka ma w tym spore doświadczenie, bo podobnych instalacji wybudowaliśmy już sporo – mówi Piotr Apollo, wiceprezes Tauron Nowe Technologie.

Tauron podaje, że panele zastosowane w Jaworznie są wykonane z ogniw monokrystalicznych. – To obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie produkty PV, których sprawność sięga niemal 21%. Zastosowanie kosztowniejszej technologii ma uzasadnienie praktyczne – przy podobnej wielkości paneli mono- i polikrystalicznych wybór tych pierwszych pozwoli wykonawcy umieścić na dachach spółdzielczych budynków instalacje o wyższej mocy od 30 do 50 kWp – informuje spółka.

Zdaniem firmy, inteligentny system sterowania instalacją pozwoli na kompleksowe zarządzanie produkcją energii elektrycznej.

Tauron/Jędrzej Stachura

Kochanowski: Przydomowe magazyny energii to przyszłość transformacji energetycznej (ROZMOWA)