Grzegorczyk: Energetyka bez węgla to rojenia

5 listopada 2018, 06:22 Energetyka
Prezes zarządu Grupy Tauron, Filip Grzegorczyk
Prezes zarządu Grupy Tauron, Filip Grzegorczyk

Filip Grzegorczyk, prezes Taurona Polska Energia wziął udział w panelu podczas konferencji gospodarczej, która odbyła się 3 listopada na Jasnej Górze w Częstochowie. Jego uczestnicy dyskutowali o przyszłości polskiego sektora paliwowo-energetycznego.

Filip Grzegorczyk zaznaczył, że miks energetyczny w kierowanym przez niego koncernie jest mniej więcej taki sam, jak miks energetyczny Polski.

– Dlatego w Tauronie zależy nam zarówno na naszych własnych inwestycjach w obszarze wydobycia, jak i na inwestycjach w PGG. Jesteśmy klientem PGG. Hierarchia dostaw jest taka, że oczywiście w pierwszej kolejności mamy swój węgiel, to ok. 50-60 proc., a w dalszej kolejności to dostawy z PGG i Węglokoksu. Przez wiele lat w Grupie Tauron nie realizowano inwestycji. Obecnie budowa szybu Grzegorz, to de facto budowa nowej kopalni. Bez tego nasza nowa elektrownia Jaworzno, która jest na ostatnim etapie budowy, nie mogłaby funkcjonować – argumentował Grzegorczyk.
Szef Tauronu zaznaczył, że biorąc pod uwagę coraz większe zapotrzebowanie na energię i rozwój energetyki opartej o inne źródła, to udział względny węgla w miksie energetycznym będzie malał, jednak bezwzględny utrzyma się na tym samym poziomie.

– Tutaj alternatywy nie ma. Energetyka bez węgla to są rojenia – powiedział Grzegorczyk.

NETTG.PL/CIRE.PL