Tauron przetwarza odpady wydobywcze w produkty sprzyjające środowisku

13 stycznia 2021, 16:00 Alert
Tauron. Fot. BiznesAlert.pl
Tauron. Fot. BiznesAlert.pl

Półtora miliona ton odpadów z kopalń Taurona zostało przetworzonych w pełnowartościowe produkty. Uboczne produkty wydobycia węgla kamiennego znajdują obecnie zastosowanie w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym – podaje spółka.

Nowe życie odpadów

Tylko w samym 2020 roku w Tauron Wydobycie wyprodukowano 450 tys. ton kruszywa, które znalazło zastosowanie w drogownictwie, niwelacji terenów, budowach pomocniczych kolei, a przede wszystkim w budownictwie hydrotechnicznym do budowy wałów przeciwpowodziowych – czytamy w komunikacie.

– Chcemy generować jak najwięcej korzyści środowiskowych i ekonomicznych poprzez efektywne przetwarzanie odpadów powydobywczych i realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Nasza kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej. Dążymy do sytuacji, w której wszystkie nasze trzy zakłady górnicze będą generowały jedynie takie produkty uboczne, które mogą być powtórnie wykorzystywane na rynku budowlanym, z korzyścią dla środowiska naturalnego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Tauron podkreśla, że obecnie kruszywa powydobywcze stanowią cenny materiał dla budownictwa drogowego, jako jeden z elementów warstw drogi i są substytutem dla kruszyw naturalnych. Ich stosowanie ma również wymiar ekologiczny w kontekście ochrony zasobów naturalnych.

Tauron/Jędrzej Stachura

Czy odpady zbudują gospodarkę cyrkularną w Polsce?